Co se dá vysévat v srpnu: ještě pořád není pozdě na saláty nebo ředkvičky. Podívejte se na video, jak na to

Podzim už je sice cítit ve vzduchu, zvlášť po ránu, ale to neznamená, že by v zemi nenaklíčila semínka. Jen je potřeba sáhnout po takových druzích zeleniny, které mají krátkou vegetační dobu a snesou i výkyvy teplot a hlavně už na nic nečekat. Čas velmi rychle letí a to, co může teď do země, bude už za týden passé.

Vysejte si semínka podle našeho videa: 

Salátové orgie

Přes léto jsme si s jejich výsevy dali plánovanou pauzu, protože salát je časně jarní zelenina, která nemá ráda horko a sucho. Jakmile se ale trochu ochladí, můžete se směle pustit do jejich výsevů. Sázkou na jistotu jsou teď saláty k řezu. Rostou rychleji než hlávkové a odebírat je můžete po listech. Podobným rychlíkem je špenát, rukola a hlavně je teď ideální čas na všechny druhy asijské zeleniny typu pak choi.

 

Karotka
Info ikona

Ředkvičky a ředkve

Podobná situace je i s ředkvičkami, byť ty celoroční se dají vysévat i v parném létě. Teď je ale téměř jisté, že “nepotáhnou” za světlem a udělají pěkně křupavé bulvy. Vysévat můžete klasické ředkvičky, ale také ředkve nebo vodnice.

 

Máte chuť experimentovat? Směle do toho!

Zahradničení nemůže být podle šablon a návodů, protože ani sama příroda tak nefunguje. Ano, je potřeba respektovat zákonitosti jednotlivých druhů zeleniny, takže je jasné, že plodová zelenina vysetá v srpnu už nemá šanci vás odměnit plody, ale s ranou zeleninou experimentujte podle libosti. Nestane se totiž nic horšího, než že vyhodíte pár semínek. Chtělo by se říct zbytečně, ale to by nebyla pravda. Získáte tím totiž zkušenost k nezaplacení.

Do čeho se můžete pustit a úspěch má šanci se dostavit? Zkuste karotku, v letošním deštivém srpnu by se jí mohlo líbit a vy byste mohli v listopadu sklízet malé křupavé mrkvičky. Podobná situace je i s hlávkovou kapustou nebo zelím. U těch se zaměřte na odrůdy označené jako rané nebo ještě lépe velmi rané (např. kapusta Vorbote 3 nebo zelí špičaté letní rané, případně odrůda Zora).

O autorce:
Vystudovala marketing na zlínské Univerzitě Tomáše Bati, ale propadla psaní a zahradě, které věnuje téměř veškerý volný čas. Její vášní je hlavně zelenina, intuitivní zahradničení a pěstování všeho pokud možno přírodně. Ráda si piplá sazeničky od semínka, zkouší stále něco nového a zahradničení je pro ni relax i fitko pod širým nebem.

 

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada