Brambory po sklizni nikdy nemyjte: nedělejte i další časté nešvary, díky kterým vám dlouho nevydrží

Brambory lze dnes pěstovat nejen klasicky v záhonu s hrůbky, ale také v nádobách či pěstebních pytlích. Teoreticky je můžete pěstovat v jakékoliv nádobě, která udrží zeminu a vodu a kde budete moci alespoň párkrát za vegetaci nahrnout zeminu. Jakmile jednou domácí brambory ochutnáte, budete jen hledat další prostory, kde je pěstovat, jsou totiž, oproti těm kupovaným v supermarketu, naprosto fenomenální. Jestliže pěstujete brambory, je dobré mít k dispozici také prostor, kde je budete moci uskladnit, ať již ve sklepě nebo třeba někde v garáži.

Jak správně pěstovat brambory: vše začíná už v únoru

Lilek brambor (Solanum tuberosum) je u nás jednoletá rostlina, která se pěstuje především pro své hlízy. Nadzemní část je jedovatá, stejně tak zelená část hlízy, která nebyla osluněná sluncem. Ke konzumaci tedy používáme pouze hlízy, které jsou dobře vybarvené a byly pod zemí, zbytek rostliny se po sklizni zlikviduje. Výhodou brambor je, že je lze pěstovat v každé půdě, nicméně v půdě přemokřené se jejich pěstování vůbec nedoporučuje. Dochází totiž k většímu riziku uhnívání kořenů a hlíz, čímž se snižuje i jejich skladovatelnost.

Záhon, kde budete pěstovat brambory, si můžete předpřipravit již na podzim, kdy do něj můžete zapracovat chlévský hnůj či kompost, na tato organická hnojiva brambory reagují velmi dobře a znát to je i na úrodě. Před výsadbou necháme brambory naklíčit a to už v únoru y samotná výsadba probíhá během dubna. Záhon udržujeme bezplevelný.

Mandelinka
Info ikona

A takhle to dopadne, když se nebudete mandelinkou bramborovou zabývat, její larvy se o vaše brambory už postarají sami, a rychle

Pozor na nájezd mandelinek: americký brouk vám zlikviduje úrodu velmi rychle

Největší noční můrou každého pěstitele brambor je bezesporu výskyt mandelinky bramborové. Je to škůdce, při jehož výskytu musíte zasáhnout ihned, jinak vám zlikvidují celou úrodu. Mandelince se také přezdívá americký brouk, protože se velmi rychle množí. Tou nejlepší variantou její likvidace je ruční sběr brouků i larev, samozřejmě lze použít i insekticidy nebo, chcete-li být ohleduplní k přírodě, použít na ni postřik z vratiče.

Brambory před uskladněním nikdy nemyjte: stálý nešvar mnohých pěstitelů

Ještě před tím, než budete plánovat, že si brambory uskladníte na zimu, si zjistěte, která odrůda brambor se ke skladování hodí, ono totiž není brambor jako brambor. Při volbě vhodné odrůdy začnete tím, že na ní bude uvedeno, že je pozdní, nikoliv raná. Spousta pěstitelů však dělá stále stejnou a fatální chybu. Ihned po sklizni hlízy brambor umyje od zeminy a pak je suší na slunci. Tento nápad by sice mohl vyjít, nicméně nikdy brambory neosušíte tak dokonale, aby byl opravdu suché, to si mohou dovolit v nějakých větších podnicích, kde mají sušárny. Nicméně vy, jako obyčejní zahrádkáři to nedělejte, jinak totiž dojde k tomu, že tím, jak brambory myjete, poškodíte slupku a zbylá vlhkost pak napomáhá vzniku plísní a dalších houbových chorob.

Jak uskladnit brambory na zimu: pozor na hlodavce

Brambory po sklizni zbavíte té největší vrstvy zeminy a necháte je usušit. Před sklizní je jen nahrubo a nasucho očistíte od již suché zeminy a uskladníte například ve sklepě v prodyšných bednách, kde je teplota od 1 do 5 °C. Nižší teplota je pro brambory při skladování nevhodná, protože dochází ke změně struktury a chuti. Naopak příliš vysoká teplota podněcuje klíčení brambor a na tuto fázi je čas až do února. Důležité je skladovat pouze zdravé, celé hlízy, které nesmí být ohlodané od hlodavců nebo nesmí mít žádné známky hniloby či plísně. Během uskladnění nezapomeňte brambory kontrolovat, díky vysokému obsahu škrobu jsou velmi vítanou složkou jídelníčku mnoha hlodavců.

O autorce:

Vystudovala Zahradní inženýrství na České zemědělské univerzitě v Praze a již 20 let působí jako zahradní architektka. Její koníček se zároveň stal i její profesí, založila úspěšnou, realizační firmu, která svým zákazníkům ukazuje, že krásnou a udržovanou zahradu může mít každý, stačí jen vědět, jak na to. Své odborné znalosti a zkušenosti sdílí také na sociálních sítích a těší ji zájem fanoušků o rostliny a přírodu kolem nás. Zahradnímu oboru propadla natolik, že jej řadu let vyučovala na středních školách a vychovala tak několik generací mladých a perspektivních zahradníků.

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada