Mandelinka mátová dokáže mátu téměř zlikvidovat. Na chemii ale zapomeňte

Mandelinka mátová (Chrysolina herbacea) je brouk velký 7 až 9 mm s nápadnými kovově lesklými krovkami. Vypadá pěkně a nejkrásnější je na slunci, kde jeho krovky hází zelené až modré odlesky. Bohužel se za teplého a suchého počasí rychle množí. Nechcete-li tedy přijít o všechnu mátu do čaje nebo do mojita, musíte proti mandelince mátové rázně zakročit. Jenže jak? Na chemický postřik předem zapomeňte – bylinky a léčivé rostliny, které používáte v kuchyni, nikdy chemicky neošetřujte. 

Brouci i larvy mandelinky se živí listy máty

Škodu způsobují na mátě dospělci mandelinky mátové i jejich larvy a to tak, že vykusují v listech drobnější otvory. Při silném napadení může ale po žíru mandelinek zůstat z mátových listů jen tužší žilnatina.

Vajíčka tohoto škůdce můžete najít na spodní straně listů. Z nich se po několika dnech líhnou žravé larvy, které se po čtyřech až šesti týdnech v půdě zakuklí. Za rok má mandelinka mátové dvě generace.

Mandelinky z máty každý den ručně sbírejte

Nejlepší ochranou je mandelinky z máty každý den ručně sbírat. Chce to trochu trpělivosti, protože brouci při sebemenším kontaktu rádi padají na zem, kde se pak špatně hledají. 

Pokud na výhonech najdete brouky, larvy i vajíčka, je lepší celý výhon rovnou odstřihnout a odstranit ze zahrady. Je to sice pracné a chvilku potrvá, než mátu zbavíte všech jedinců, ale zase budete mít jistotu, že můžete mátové lístky bez obav použít.

This block is broken or missing. You may be missing content or you might need to enable the original module.