Pavouky si na zahradě hýčkejte: patří mezi významné predátory, kteří likvidují škůdce a jinou nepříjemnou havěť

Pavouci do zahrady patří stejně jako rostliny

Pavouci jsou pro naši zahradu samozřejmostí, žijí buď v půdě, v keřích či vysoko na stromech. Na našem území žije téměř tisíc druhů pavouků, přičemž žádný z nich nepředstavuje pro člověka nebezpečí. Pavouci jsou aktivní během celého roku a jejich předností, kterou oceníme hlavně v případě požírání škůdců je, že dokáží usmrtit více potravy, než jsou schopni sníst. To, co nesní, si zkrátka uchovají na horší časy pěkně uležet. Pavouci se nespecializují na konkrétní druh hmyzu a sežerou vše, co jim uvízne v síti. Kromě hmyzí havěti, kterou na zahradě nechcete, mu zde tak přistanou i motýli či včely.

Pavučina
Info ikona

Pavučina je důmyslný stavební prvek

Nebojte se křižáka: dokáže lapit mšice i třásněnky

Obzvlášť na zahradě se můžeme potkat s křižákem obecným, v tom lepším případě se jen zamotáme do jeho pavučiny, která může mít až padesát centimetrů v průměru. Zajímavostí u křižáka je hned několik, například na jeho pavučině jsou zvláštní bílé obrazce z vláken, které slouží jako vizuální pomůcka pro ptáky, aby se pavučině vyhnuli a celé dílo křižákovy nezničili. Ale tyto pasti jsou úžasným lapačem nejen pro mouchy a komáry, ale třeba pro létající škůdce, například mšice nebo třásněnky, které se přemisťují na další rostliny. Křižák vám hlavně nikdy nevleze do bytu, přednost dává přírodě.

Domácí pavouci jsou neškodní a velmi užiteční

V domácím prostředí, ale i v garáži, sklepě či jinde na zahradě, nejčastěji narazíme na pokoutníka domácího, který může vypadat hrozivě a nejednu hospodyňku vyděsí, ani zde ale není důvod k obavám. I když díky své často úctyhodné velikosti vypadají nebezpečně, nedokáže tento krasavec ani prokousnout lidskou kůži. I pokoutník, jehož dospělí samci často své partnerky hledají právě v našich domácnostech, nás zbavuje nepříjemného hmyzu.

Slíďák: náš největší pavouk žije v půdě

Slíďák tatarský je sice se svými sedmi centimetry nepřehlédnutelný, ale rovněž není nebezpečný ani pro člověka ani pro vaše domácí mazlíčky. Hloubí si nory v půdě, kde číhá na kořist, což je opět hmyz. Občas se, omylem, může objevit i v interiéru, ale je to způsobeno tím, že na podzim často migruje a někdy zabloudí i tam, kam nemá.

Jak se zbavit pavouků na zahradě: nezabíjejte je

Chcete-li se, ať již z jakéhokoliv důvodu, pavouků ze zahrady zbavit, buďte k nim milosrdní a považte, jakou službu v přírodě dělají. Stačí jim jen znepříjemnit prostředí, kde se vyskytují. Pavouci nemají rádi kůru citrusových plodů, takže rozmístíte-li kůru z pomeranče nebo citronu v okolí posezení, pavouci by se tomuto místu měli vyhnout. Stejně působí i vonné oleje (eukalypt, tee tree, máta), kdy pár kapek rozmícháte ve vodě a postříkáte místa, kde se pavouci vyskytují. To platí i v interiéru. Nechcete-li, aby se pavouk omylem zatoulal k vám domů, na okna si instalujte sítě. A pokud přece jen, omylem samozřejmě, ho v bytě objevíte, šetrně, například s pomocí skleničky a listu papíru, je vyneste do přírody.

O autorce:

Vystudovala Zahradní inženýrství na České zemědělské univerzitě v Praze a již 20 let působí jako zahradní architektka. Její koníček se zároveň stal i její profesí, založila úspěšnou, realizační firmu, která svým zákazníkům ukazuje, že krásnou a udržovanou zahradu může mít každý, stačí jen vědět, jak na to. Své odborné znalosti a zkušenosti sdílí také na sociálních sítích a těší ji zájem fanoušků o rostliny a přírodu kolem nás. Zahradnímu oboru propadla natolik, že jej řadu let vyučovala na středních školách a vychovala tak několik generací mladých a perspektivních zahradníků.

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada