Osvědčené trvalky, které porostou v jílovité půdě: Vysaďte si jirnici, žluťuchu nebo janebu

Jílovitou půdu musíte upravit

Máte-li tu smůlu a celá vaše zahrada je v jílovité půdě, musíte být při výběru vhodných rostlin mnohem pečlivější a vysadit takové druhy, které nepříznivé podmínky, které jílovitá půda poskytuje, zvládnou bez větší újmy. Jílovitá půda je problematická v mnoha směrech, především v ní rostliny trpí nedostatkem vzduchu, bývá přemokřená, za deště blátivá a vytváří se lepkavé hroudy. V létě pak bývá jako beton, tvrdá, neprostupná a pro většinu rostlin se tak stává doslova „živým hrobem“. Naštěstí je ale pár možností, jak jílovitou půdu vylepšit. To nejdůležitější je dodat do půdy vzduch, což uděláte tak, že do ní zapracujete písek, který odvede přebytečnou vodu a rostlinám nebudou uhnívat kořeny. Dále do jílovité půdy zapracujte dobře uleželý kompost, který zlepší strukturu půdy, dodá živiny a půdu odlehčí.

Do jílu s klidem vysaďte těchto 8 trvalek

1. Jirnice

Jirnice (Polemonium sp.) je trvalka, která roste v trsech a kvete fialovými nebo bílými květy během května a června. Jirnice je velmi nenáročná na pěstování, miluje polostín, poroste i na slunci, ale vyžaduje dostatečně vlhké půdy. Z toho důvodu se často vysazuje poblíž vodního prvku.

Jílovitá půda je v zahradách velký problém: Těchto 7 druhů dřevin v ní však poroste bez problémů

www.nkz.cz

2. Bohyška

Bohyška neboli Hosta (Hosta sieboldiana) rozhodně patří mezi nejoblíbenější trvalky okrasné listem. Ale i její zvonkovité květy rozhodně stojí za pozornost. Hostu můžete pěstovat dle druhu a kultivaru ve stínu, polostínu i na slunci. Jsou to velmi odolné trvalky, které ale na jaře často trpí nájezdem slimáků, protože jejich rašící výhony jsou pro ně velmi lákavé. Včas tedy kolem rašících rostlin nasypte některý z požerových přípravků, například Ferramol.

3. Žluťucha

Žluťucha (Thalictrum sp.) kvete od června do září, a to krásnými růžovo-fialovými nebo bílými květy. Její listy si často lidé pletou s listy orlíčku, se kterým se také často kombinuje. Žluťucha miluje slunce nebo polostín a vlhčí půdy, z toho důvodu se jí bude dařit také v jílu.

S čím vysadit kakost: Nejlepší sousedy této trvalce vyberte mezi těmito 6 oblíbenými rostlinami a vznikne kouzelná kompozice

www.nkz.cz

4. Ibišek bahenní

Ibišek bahenní (Hibiscus moscheutos) je velmi výrazná trvalka, a to nejen svojí výškou, která dosahuje až 150 cm, ale hlavně svými obřími květy velikosti talířů. Ibišek bahenní miluje vlhké půdy a půda kolem něj nesmí nikdy vyschnout, takže jílovité půdy, které drží vodu, jsou pro něj tou správnou volbou. Miluje dostatek živin, takže mu je pravidelně dopřávejte nejlépe v podobě kompostu. Na zimu ho raději zazimujte, a to pomocí chvojí.

5. Denivka

Denivka (Hemerocallis sp.) již dávno nepatří pouze na venkovské zahrádky, ale své místo si uhájila i na zahradách současných a moderních. V době květu, který trvá několik týdnů, na sebe strhávají veškerou pozornost. Květ nám sice dle rodového jména dělá radost pouze jeden jediný den, kdy ráno vykvete a večer uvadá, naštěstí má ale rostlina tolik poupat, že si často ani nevšimneme, že květy uvadají.

Nejatraktivnější stálezelené trvalky, které vás nikdy nenechají ve štychu. Těchto 10 druhů patří mezi absolutní špičku

www.nkz.cz

6. Plamenka

Plamenka neboli flox (Phlox paniculata) je tradiční trvalkou našich babiček, kterou lze řezat do vázy. Květy jsou v různých barvách, příjemně vonní a lze je řezat do vázy. Kvete celé léto až do podzimu a jakmile odstraníte odkvetlá květenství, plamenka vykvete znovu. Plamenky vyžadují dostatek živin, nejlépe kompost a vlhké, nevysychavé půdy.

 

7. Janeba

Janeba (Heliopsis sp.)připomíná žlutou kopretinu nebo malou slunečnici a na záhonu v době květu doslova září. Janeba přitahuje včely a motýly, kvete až do začátku podzimu a vybrat si můžete z různých druhů a kultivarů. Na jaře janebu seřízněte nad zemí.

Nebeský bambus: Vysaďte si naprostou novinku mezi keři a sousedé puknou závistí

www.nkz.cz

8. Udatna

Udatna (Aruncus sp.)je statná trvalka, kterou v zahradě rozhodně nepřehlédnete, dorůstá dle kultivaru kolem 100 cm. Kvete na konci jara nejčastěji bílými květy a v té době také přitahuje opylovače. Udatna nemá ráda, pokud v její blízkosti pěstujete nějaké dřeviny, protože nesnáší konkurenci kořenů. Společnost dalších trvalek jí ale nevadí, protože ty koření většinou mělce. Udatnu vysaďte do polostínu.

 

Podívejte se do galerie na jednotlivé květiny, které rozhodně zaujmou krásou svých květů.

GALERIE: Trvalky, které si v jílu přímo libují

O autorce:

Vystudovala Zahradní inženýrství na České zemědělské univerzitě v Praze a již přes 20 let působí jako zahradní architektka. Její koníček se zároveň stal i její profesí, založila úspěšnou, realizační firmu, která svým zákazníkům ukazuje, že krásnou a udržovanou zahradu může mít každý, stačí jen vědět, jak na to. Své odborné znalosti a zkušenosti sdílí také na sociálních sítích a těší ji zájem fanoušků o rostliny a přírodu kolem nás. Zahradnímu oboru propadla natolik, že jej řadu let vyučovala na středních školách a vychovala tak několik generací mladých a perspektivních zahradníků.

Video tipy pro spokojenou zahradu od redakce Naše krásná zahrada