Jak pěstovat slunečnice: Jsou téměř nezničitelné a vaši zahradu rozzáří. Jak a kam ji vysadit, aby krásně kvetla

Slunečnice roční (Helianthus annus) se pěstuje díky své výšce nejčastěji jako solitéra, nižší kultivary v nádobě i mezi ostatními rostlinami. Klidně ji můžete pěstovat i na balkoně či terase, slunečnice to touž perfektně zvládne. Užitek přináší nejen nám, ale také včelám a ptactvu, kteří její semínka přímo zbožňují. Pokud tedy milujete pohyb opeřenců na své zahradě, slunečnici si rozhodně vysaďte. Kvetou během letních měsíců, často až do podzimu a kromě klasické, žluté, sluníčkové barvy mohou mít květy v barvě hnědé tmavě oranžové či bordó. Existuje buď letnička, tak jak ji známe, nebo lze zakoupit i trvalky.

Slunečnice
Info ikona

Barva květů slunečnic už může být nejen žlutá, ale i hnědá, oranžová či bordó

Kam slunečnici nejlépe vysadit: vyhněte se blízkosti dětských pískovišť

Důležitým místem pro výsadbu jsou, kromě soukromých zahrad, také zahrady přírodní, kde lákají užitečný hmyz a později jsou pastvou pro ptactvo. Kromě okrasy záhonu je lze využít do vázy jako řezanou květinu, přičemž právě pořádná kytice slunečnic může být tím krásným dárkem pro někoho, kdo tyto květiny miluje. Své využití mají i v zeleninových záhonech. Jediným prostorem, kterému je dobré se vyhnout je v blízkosti dětských prvků nebo posezení, protože tím, jak lákají včely a čmeláky by mohly být hlavně pro děti nepříjemné.  

Kde se bude slunečnici líbit

Slunečnice vyžaduje plné slunce a teplé, chráněné místo před větrem. Ve stínu ani v podmáčených půdách se jim líbit nebude a ani vám zde neporostou. Dobře snáší sucho, ale musí být dobře zakořenělá. Pěstujete-li si svoje slunečnice ze semínek, nezapomeňte, že pokud je vyséváte přímo na stanoviště, musíte pak sazeničky chránit před slimáky, kteří je přímo zbožňují.

Jak vyset slunečnici

Semena slunečnice jsou dobře klíčivá, takže se jejich pěstování mohou věnovat i děti, které jsou nadšené, jakmile z jejich semínka vyroste nová rostlina. Semínka buď můžete běžně zakoupit, nebo postačí, pokud si je odeberete ze směsi pro ptáčky, kterou je v zimě přikrmujete. Vysévá se zhruba 2cm hluboko, nejlépe do hnízd. Po výsevu pořádně zavlažíme a zavlažovat musíme pravidelně i nadále, v případě suché půdy pak semínka špatně klíčí a je i méně rostlin. Nejlepší je, pokud si sazeničky předpěstujeme doma na parapetu a ven vysadíme v půlce května malé sazenice. A pokud s jejich pěstováním nechcete mít vůbec žádnou práci, můžete si slunečnice různých barev zakoupit.  

Péče o slunečnici během vegetace

Slunečnici, stejně jako ostatní rostliny, pravidelně zavlažujeme a hnojíme, máme-li vícekvěté druhy odstraňujeme odkvetlé květy. U klasické slunečnice samozřejmě květy neodstraňujeme, protože chceme využít její semínka. Důležité je, také pletí a pro lepší stabilitu rostliny je opatříme oporou.

Proč jíst slunečnicová semínka: ocení to hlavně vaše srdce

Slunečnicová semínka jsou pro naše zdraví velmi prospěšná, v dnešní době je běžně zakoupíte s různými příchutěmi. Svoje semínka si samozřejmě můžete sklidit na vaší zahradě, pokud tedy ptáci nebudou rychlejší, než vy. Abyste měli jistotu, že sklizeň nepropásnete, těsně před zráním můžete celé květenství zakrýt záclonou či síťovinou. Semínka slunečnice zlepšují trávení, výkon mozku a jsou prospěšná pro naše srdce. Obsahují hodně hořčíku, draslíku, zinku a železa.

O autorce:

Vystudovala Zahradní inženýrství na České zemědělské univerzitě v Praze a již 20 let působí jako zahradní architektka. Její koníček se zároveň stal i její profesí, založila úspěšnou, realizační firmu, která svým zákazníkům ukazuje, že krásnou a udržovanou zahradu může mít každý, stačí jen vědět, jak na to. Své odborné znalosti a zkušenosti sdílí také na sociálních sítích a těší ji zájem fanoušků o rostliny a přírodu kolem nás. Zahradnímu oboru propadla natolik, že jej řadu let vyučovala na středních školách a vychovala tak několik generací mladých a perspektivních zahradníků.