Proč vysadit do zahrady kakost?
Trvalky jsou nedílnou součástí každé zahrady, a to jak venkovské, tak i těch moderních. Není také divu, jejich sortiment je totiž natolik bohatý, že svého favorita si najde úplně každý. Mezi oblíbené trvalky patří také kakosty neboli Geranium, přičemž v Anglii takto označují i některé druhy muškátů. Kakost je vděčná trvalka, která poroste vesměs v každé zahradní půdě a dokáže se pořádně rozrůst. I z tohoto důvodu je důležité nalézt k němu vhodné sousedy, s kterými vytvoří harmonický celek. Při správné volbě dochází ke kombinaci barev, tvarů a textur a vzniká tak dynamický a živý záhon, který plní nejenom estetickou funkci, ale láká i mnohé opylovače.
Těchto 6 trvalek klidně vysaďte vedle kakostu
1. Sporýš
Sporýš argentinský (Verbena bonariensis) je krátkověká trvalka vysoká kolem 1 metru. Záhonu dodá vzdušnost a lehkost, a to hlavně díky svým vysokým, štíhlým stonkům s fialovými kvítky. Sporýškvete od července do října a jeho květy lze použít do vázy, žádnou dlouhou trvanlivost ale nečekejte. V době květu přitahuje motýly.
2. Zavinutka
Zavinutka (Monarda didyma) má silně aromatické listy, které lze konzumovat a hluchavkovité květy, které milují včely a čmeláci. Květy jsou kulovité a v různých barvách od bílé, přes růžovou, červenou až po fialovou. I květy jsou vonné. Pokud se nemůžete nabažit jejich květů, jakmile odkvete, odkvetlý květ odstřihněte a zavinutka vykvete ještě jednou. Takto to můžete praktikovat až do podzimu. Má vzpřímený růst a celému záhonu dodá strukturu a výšku.
3. Šalvěj
Šalvěj hajní (Salvia nemorosa) je v současné době nejoblíbenější a nejvíce vysazovaná trvalka. Její obliba je dána tím, že je nenáročná na pěstování a pokud ji po odkvětu seřízneme, opět vykvete. Doba květu trvá až do prvních mrazů. Šalvěj hajní kvete v barvě modré, fialové a bílé.
4. Plamenka
Plamenka latnatá(Phlox paniculata) je běžná venkovská trvalka, která nikdy nechyběla na zahradách našich babiček. Je oblíbená hlavně pro své velké květy, které vydávají jemnou vůni. Barvy květů jsou v různých barevných odstínech od bílé, přes růžovou, červenou až fialovou. Plamenka je vhodná k řezu, krásně voní a dobře vyplní záhon. Kvete od července do září.
5. Baptisie
Baptisia jižní (Baptisia australis) je vytrvalá bylina a v našich zahradách si své místo našla teprve nedávno. Baptisii si oblíbíte hlavně pro její květy, což jsou husté klasy modrých, fialových nebo bílých květů. Její listy barevně dobře ladí s ostatními rostlinami a dobře vyplňují záhon. Po odkvětu se vyvíjí plod, což jsou modro-černé lusky. Baptisie kvete od května do července.
6. Rozrazilovec
Rozrazilovec viržinský (Veronicastum virginicum) je velmi výrazná trvalka, která může dorůst až do výšky 2 m. Vytváří vysoké a štíhlé klasy, které záhonu dodají dynamiku a výšku. Vzhledem k jeho výšce jej vysazujte do zadních partií trvalkového záhonu. Jeho květy lákají opylovače a kvete celé léto. I zde platí, pokud chcete dobu květu prodloužit, odstraňte odkvetlá květenství a rozrazilovec vykvete minimálně ještě jednou.
O autorce:
Vystudovala Zahradní inženýrství na České zemědělské univerzitě v Praze a již přes 20 let působí jako zahradní architektka. Její koníček se zároveň stal i její profesí, založila úspěšnou, realizační firmu, která svým zákazníkům ukazuje, že krásnou a udržovanou zahradu může mít každý, stačí jen vědět, jak na to. Své odborné znalosti a zkušenosti sdílí také na sociálních sítích a těší ji zájem fanoušků o rostliny a přírodu kolem nás. Zahradnímu oboru propadla natolik, že jej řadu let vyučovala na středních školách a vychovala tak několik generací mladých a perspektivních zahradníků.