Nejatraktivnější stálezelené trvalky, které vás nikdy nenechají ve štychu. Těchto deset druhů patří mezi absolutní špičku

Proč si vysázet zrovna stálezelené rostliny?

Stálezelené rostliny jako takové, by měly být nedílnou součástí každé zahrady. Důvod je zřejmý, právě stálezelené druhy vám na zahradě budou dělat okrasu v době, kdy ostatní druhy se již ukládají či dokonce uložily k zimnímu spánku. Stálezelené trvalky jsou oblíbené i z toho důvodu, že se často rozrůstají do prostoru a brání růstu plevele. Nehledě na to, že mnohé z nich mají i krásné květy. Až se tedy budete chystat do nejbližšího zahradnictví, abyste si pár kousků zakoupili, připravte si seznam druhů, které chcete pořídit. Díky tomu totiž budete jasně vědět, pro co do zahradnictví jdete a nebudete nakupovat druhy, které na své zahradě nepotřebujete.

10 nejkrásnějších stálezelených trvalek

1. Čistec

Čistec vlnatý (Stachys byzantina) je půdopokryvná trvalka, která je naprosto nenáročná na stanoviště a poroste vám jak na slunci, tak ve stínu.Čistec nevyžaduje žádné zvláštní přihnojování, dobře se mu daří i v půdě chudé na živiny. Kromě toho listy mají zajímavou texturu, jsou stříbřité a chlupaté, téměř plyšové. Čistec kvete vcelku krásnými růžovými květy na vysoké lodyze. Květy pak lákají opylovače.

Seznamte se s krásnou popínavkou jménem Černooká Zuzana, vhodná je i na balkon či terasu

www.nkz.cz

2. Kakost

Kakost oddenkatý (Geranium macrorrhizum) je opět půdopokryvná trvalka, která se dokáže velmi ochotně rozrůstat pomocí oddenků. V době květu kakosty lákají opylovače a jedná se o velmi nenáročnou trvalku. V některých případech, pokud se mu u vás daří, se dokáže rozrůstat až agresivně, je tedy nutné vždy vymezit hranice.

3. Barvínek

Barvínek (Vinca sp.) je dokonalá, půdopokryvná trvalka do míst, kde nic jiného neroste. Velmi často se právě barvínek používá jako tzv. náhrada trávníku, tedy do míst, například někde po stromy nebo na svahu, kde se nedaří trávníku, ale barvínek zde poroste jedna radost. Dokáže se stejně jako kakost velmi rychle šířit, takže i barvínku musíte dát jasně najevo, kdo je na zahradě pánem. Barvínek je nenáročná, stálezelená trvalka, která poroste, a dokonce pokvete i v hlubokém stínu. Květy barvínku mohou být dle kultivaru bílé, modré či vínové. Některé kultivary mají různě panašované listy.

Violku rohatou můžete vysadit i mezi skalničky. Tato maceška se mezi ostatními rostlinami v truhlících neztratí

www.nkz.cz

4. Huseník

Huseník kavkazský (Arabis caucasica) je drobně kvetoucí skalnička, kterou ale rozhodně nepřehlédnete. Huseník miluje sluníčko, hodí se do skalek, nádob nebo jen na okraj trvalkového záhonu. Velmi dobře zvládá sucho, kvete na jaře v různých pastelových barvách kromě modré. Huseník je velmi krásný v kombinaci s cibulovinami, tak na to myslete, až je budete na podzim zase vysazovat.

5. Chrastavec

Chrastavec makedonský (Knautia macodonica) je stálezelená trvalka, která se hodí na slunná stanoviště. Množí se samovýsevem a kvete poměrně zajímavým, kulovitým květem nejčastěji v barvě karmínové a odstínech růžové barvy. V době květu chrastavec přitahuje opylovače.

6. Bergénie

Bergénie srdčitolistá (Bergenia cordifolia) je dlouhověká trvalka, která má často tendenci rozrůstat se po celé zahradě. Má velké, tuhé a okrouhlé listy, které jsou stálezelené, ale na podzim získají načervenalou barvu. Bergenie má hezký, růžový nebo bílý květ a kvete v dubnu. Je velmi nenáročná a poroste vám v každé zahradní půdě, a to jak na slunci, tak i v hlubokém stínu. V době květu přitahuje opylovače.

 

Méně známé traviny: Ovsíř, pěchava nebo bezkolenec se stanou hvězdou vaší zahrady

www.nkz.cz

7. Hlaváč

Hlaváč kavkazský (Scabiosa caucasica) miluje slunné polohy a v době květu přitahuje opylovače a motýly. Květy jsou na delších stoncích, a proto je můžete řezat do vázy. Hlaváč se sice tváří jako neviňátko, ale velmi rád se množí samovýsevem, takže pokud nechcete mít hlaváč po celé zahradě, ihned po odkvětu odstraňte odkvetlý květ, než se začnou tvořit semínka.

8. Pryšec

Pryšec mandloňovitý (Euphorbia amygdaloides) má nádherné pestrobarevné květy i listy a vytváří hustý zakrslý podrost. Květy vytváří shluky nápadných, smetanových, limetkových a zelených květů. Je-li chladnější počasí, listy se zbarví do růžova a jsou velmi dekorativní. Tento druh pryšce poroste na slunci i v polostínu a všechny části rostliny jsou po požití jedovaté. Jelikož se jedná o pryšec, při poranění roní bílou tekutinu zvanou latex, používejte proto třeba při jeho množení slabé rukavice.

Prvorepubliková zahrada v Janovicích nad Úhlavou: Zahrada jako za časů Karla Čapka

www.nkz.cz

9. Šalvěj

Šalvěj muškátová(Salvia sclarea) miluje slunce a dobře zvládá sucho a půdy chudé na živiny. Tento druh šalvěje přitahuje drvodělky a je velmi aromatická. Květy se objevují od června do srpna, jsou modrofialové a díky nim dorůstá rostlina i do metrové výšky.

10. Sápa

Sápa Russelova (Phlomis russeliana) je trvalka příbuzná s hluchavkami, přičemž její květy opravdu vypadají jako květy hluchavky. Sápa dorůstá do výšky 1 metru, kvete žlutě od června do července a díky dlouhým lodyhám by bylo možné ji uříznout i do vázy. Velmi působivý dojem vznikne v kombinaci s řebříčkem a plamenkou. Je velmi nenáročná a miluje slunce.

 

Stálezelené trvalky patří do každé zahrady

O autorce:

Vystudovala Zahradní inženýrství na České zemědělské univerzitě v Praze a již přes 20 let působí jako zahradní architektka. Její koníček se zároveň stal i její profesí, založila úspěšnou, realizační firmu, která svým zákazníkům ukazuje, že krásnou a udržovanou zahradu může mít každý, stačí jen vědět, jak na to. Své odborné znalosti a zkušenosti sdílí také na sociálních sítích a těší ji zájem fanoušků o rostliny a přírodu kolem nás. Zahradnímu oboru propadla natolik, že jej řadu let vyučovala na středních školách a vychovala tak několik generací mladých a perspektivních zahradníků.

Video tipy pro spokojenou zahradu od redakce Naše krásná zahrada