Vhodná doba pro zimní ochranu růží nastává: neuspěchejte ji, ať o rostliny nepřijdete. Jakou použít textilii a je třeba růže ostříhat?

Poloha a umístění ovlivňuje zazimování růží, důležitý je už výběr odrůdy

Druhů růží najdeme stovky. A jak to tak často bývá, čím vyšlechtěnější rostlina, tím choulostivější a náročnější na péči. Pro zimní ochranu je důležité, zda se jedná o růže záhonové, pnoucí nebo na kmínku. Už při výběru typu růže a odrůdy bychom měli dbát na to, jakou rostlinu kupujeme a zjistit si o dané odrůdě více informací. Existují různě odolné kultivary vůči chorobám i mrazu, vyplatí se nakoupit kvalitní sazenice u ověřených prodejců. Ale pozor, bohužel neplatí pravidlo, čím dražší rostlina, tím kvalitnější a odolnější.

U růží záleží nejen na nadmořské výšce, ale taktéž na místě, kde je pěstujeme. Zda jsou v zimě alespoň částečně kryté před ostrým sluncem nebo rostou na otevřeném prostranství, stejně tak, zda jsou nebo byly napadené během roku chorobami a mohou být oslabené. Tyto faktory pak zohledňujeme při načasování a způsobu ochrany.

Chvojí růže
Info ikona

Jednoduchá a účinná ochrana růží - chvojí. Čím méně přihrneme zeminy, tím více chvojí je dobré použít.

Bílá, černá nebo žádná textilie?

Zřejmě nejdiskutovanější ochranou růží je zákryt. Co zahradník, to názor, každý používá něco jiného, podstatnou roli však hrají faktory uvedené výše. Každá zima má také jiný průběh, a tak nám nezbývá než si vyzkoušet, co růžím v naší zahradě prospěje nejlépe. Klíčová je ochrana krčku v zemi a spodní části rostliny, o tom si povíme dále.

Obecně zákryt na celou rostlinu je vhodný spíše pro velmi choulostivé odrůdy, ve vyšších nadmořských výškách, případně v místech, kde hodně fouká a růže jsou na otevřeném prostranství. Dnešní mírnější zimy s sebou nesou pro růže lepší podmínky než za dob našich babiček, avšak jsou o to nebezpečnější pro nedostatek sněhové pokrývky a útokům ostrého slunce.

Bílá textilie má výhodu v tom, že sluneční paprsky odráží, kdežto v tmavé pokrývce se rostliny snadněji zapaří a ohřívají. Velmi důležité je, aby byla textilie (možno použít i pytlovinu) dostatečně propustná, v žádném případě nikdy neobalujeme růže igelitem či jiným nepropustným materiálem.

V místech, kde mají růže opravdu drsné podmínky, můžeme navíc kryt z textilie vycpat slámou, listy či jiným podobným přírodním materiálem.

Přihrnutí růží
Info ikona

K růžím přihrneme 15 - 20 cm vysoký kopeček zeminy, který lze pro důkladnější ochranu přikrýt listím či chvojím.

Ochranu správně načasujte, jinak hrozí zapaření

Jakmile začnou teploty na podzim klesat k nule, zpozorníme a začínáme jim věnovat pozornost. Není to signál pro okamžitou záchranu nebohých růžiček. Noční teploty se totiž mohou pohybovat kolem nuly, ale přes den vyskočí nahoru, a přidáme-li k nim silné slunce, pečlivě zahrnuté a zabalené růže si koledují o zapaření a vznik chorob.

Zhruba v průběhu listopadu, někdy dokonce až v prosinci, když jsou již teploty stabilnější a nízké, nastává čas pro zimní ochranu růží. Samozřejmě pokud nás zničehonic překvapí velmi silné mrazy, s ochranou neotálíme.

Na podzim růže ostříhat a poté přihrnout?

Hlavní střih růží provádíme na jaře, později růže stříháme do vázy a odstraňujeme odkvetlé květy, aby se rostliny zbytečně nevysilovaly tvorbou šípků. Výraznějšímu střihu se pak zhruba od září vyhneme, aby nerostly nové zelené větvičky, které by nevyzrálé mohly omrznout.

Koncem října, kdy teploty klesají, už růst nových větviček spíše nenastupuje, ještě stihneme zastřihnout růže tak, aby se nám s nimi lépe pracovalo nebo je nepolámal sníh, a to až o jednu třetinu, silné větve nestříháme, případně ošetříme voskem. Hluboký střih ponecháme na jaro!

Bez tzv. přihrnutí se drtivá většina růží neobejde. Buď přihrnujeme okolní zeminou, musíme si však dát pozor na obnažení či poškození kořenů, nebo jednoduše přihrneme novým materiálem (zeminou, kompostem, téměř rozloženým kompostem či mulčem). Postačí zahrnout střed rostliny, s přihlédnutím na místní výše uvedené podmínky je lepší zahrnout růže do výšky 15–20 cm.

Na přihrnutou zeminu vysteleme vrstvu chvojí, případně listí nebo nakombinujeme. Čím méně jsme použili zeminy, tím více bychom měli použít chvojí.

Zazimování pnoucí růže
Info ikona

Choulostivější růže ochráníme netkanou textilií. Popínavé růže v každém případě dobře upevníme k opoře proti polámání pod tíhou sněhu.

Jak před zimou ochránit záhonové, popínavé a stromkové růže?

U prvních dvou skupin je péče mnohem snadnější, postupujeme dle instrukcí výše. U většiny popínavých růžínení nutné zakrývat celé rostliny, v každém případě je před zimou svážeme a připevníme ke konstrukci, mají-li volné šlahouny. Je-li to nutné či máme obavu u choulostivějších druhů, použijeme ochrannou textilii i na vrchní část popínavé růže. U zdí si můžeme pomoci například stěnou z rákosu apod., kterou na jaře postupně (kvůli prudkému slunci) sundáváme a růže slunci přivykáme.

Další možností je sundat růže z opory a přihrnout stejně jako záhonové růže. Dáme však dobrý pozor na to, aby se stonky nezlomily.

Stromkové růže buď velmi opatrně ohneme k zemi (mají-li dobře poddajný kmínek), dobře připevníme k zemi drátěnými oky či kolíky a přihrneme taktéž jako záhonové růže. Nebo zakryjeme listovou část textilií, kterou dostatečně upevníme. Dobré je také pod textilií rostlinu obalit například slámou. Dbáme na případnou oporu, aby se nám takto obalené růže nezlomily pod tíhou sněhu.

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada