Potřebujete podržet svah nebo vytvořit malé posezení? Z drátěných gabionů již dávno nemusíte tvořit pouze plot a zvládnete to i svépomocí

Zahradní architekti převzali gabionové koše ze stavebnictví

Gabion je pojmenování z oblasti stavebnictví. V dřívějších dobách se tímto slovem nazývaly proutěné koše, které byly naplněny zeminou a používaly se k budování polních opevnění. V současnosti se jedná o drátěné koše ve tvaru kvádru, krychle, nebo dokonce válce, které se plní kamenem či štěrkem.

Jejich prioritním účelem je přenesení zemních tlaků, což se používá například u opěrných zdí nebo při úpravách břehů vodních toků, kde slouží ke stabilizaci. Drátěná konstrukce se zhotovuje z drátů odolných proti korozi, pokud by nebyla dostatečně odolná, nevydržela by potřebnou dobu. Drátěná konstrukce gabionu (tzv. koš) funguje jako forma pro nasypané kameny nebo štěrk.

Oblíbenost moderní formy použití kamene v zahradách neustále roste, a proto se v dnešní době gabionové drátěné koše používají jako opěrné zídky, ploty, zahradní jezírka, lavičky, květináče, grily a jiné dekorativní zahradní prvky.

Velkou výhodou gabionových konstrukcí je, že nevyžadují budování drenáže, protože voda jimi proteče. Konstrukce nepřitěžuje působení vody ani v extrémních podmínkách (např. při povodních) a jsou na tyto vlivy odolnější než např. betonové konstrukce.

Kvalitní materiál činí gabion nesmrtelným

Gabion je vytvořen ze svařovaných sítí spojených pomocí šroubovic ze silného drátu do pravidelného tvaru (kvádr). Velikost ok sítě může být individuální například 10 × 10 cm nebo 10 × 5 cm, ale je možné sítě o různé okatosti i kombinovat. Materiál je ošetřen proti korozi pomocí zinkování nebo aluzinkovou povrchovou ochranou. Po okrajích koše se vyskládá kamenivo větší frakce a vnitřek koše se vysype kamenivem menší frakce.

Nejčastější velikost koše je 100 × 50 × 50 cm, ale výrobci často nabízejí individuální velikost koše podle požadavků zákazníka. V případě, že se rozhodnete pro výrobu gabionového koše svépomocí, tak jsou finální rozměry jen na vás.

 

Čím gabion naplnit?

Do drátěného koše se může vkládat kamenivo různých frakcí v závislosti na velikosti ok sítě, aby nám menší frakce kameniva nepropadávaly oky ven. Materiál uvnitř může být například lomový kámen, štěrk, betonová drť anebo dokonce i dřevo. Pokud chcete využít kombinaci více frakcí, tak okraje koše vyskládají kamenivem větší frakce a vnitřek vyplnit štěrkem.

Kamenivo ideálně zakupte v nejbližším lomu. Ušetříte tak za dopravu, která vzhledem k váze kamene vyjde na nemalé peníze.

 

Gabion se dřevem
Info ikona

Alternativní volbou je také dřevo. To však rapidně snižuje životnost gabionu.

Zdroj:

https://cojeto.superia.cz/stavebnictvi/gabion.php

https://cs.wikipedia.org/wiki/Gabion

https://www.drevostavitel.cz/clanek/gabiony

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada