Co udělat s malinami před zimou? A jak zazimovat maliníky na balkoně, aby byly plodné a zdravé i příští rok

Pozor, maliníky jsou dvojího druhu

Než vezmete do ruky nůžky a pustíte se do podzimního střihu, je dobré vědět, jestli vám na zahradě rostou letní nebo stáleplodící (remontantní) maliníky.

Z letních sklidíte úrodu jednou ročně, nejčastěji o prázdninách a šmitec. Stáleplodící nasazují plody většinou o něco později, ale plodí až do podzimních mrazíků, případně z nich úrodu sklidíte dvakrát za rok.

Jestli si nechcete lámat hlavu s tím, který šlahoun má přijít pryč, můžete ostříhat celou rostlinu až u země.
Info ikona

Jak a kde maliny střihnout

Letním šlahouny odumřou hned poté, co z nich otrháte šťavnaté plody. Ty teď můžete bez obav až u země ustřihnout, poznáte je podle tmavší barvy a zaschlých květů nebo mumifikovaných plodů. Hned po úrodě tento druh malin vyžene nové šlahouny, na první pohled svěží. Ty keři nechte, pokud nejsou poškozené, právě z nich budete příští rok sbírat maliny. Kdyby bylo nových šlahounů moc, můžete je prostříhat, platí pravidlo, že na jednom metru čtverečním by měla rostlina mít 6-8 šlahounů

Stáleplodící maliny plodí na ročních a dvouletých šlahounech, takže není úplně snadné poznat, které ostříhat. Malým vodítkem může být jejich barva - ty nejtmavší dejte pryč. Jestli je ani tak nerozeznáte, úplně u země ostříhejte všechny na pohled suché a nezdravé, zbytek zastřihněte ve výšce 50 cm.

Nemusíte se ale bát, že byste malině ublížili neodborným střihem. Oba typy jsou většinou na jaře tak vitální, že obrazí a zaplodí i v případě, že ostříháte všechny šlahouny sekačkou až u země.

Co s malinami před zimou

Kromě střihu můžete maliníky vyvázat. Zvlášť když jim necháte delší šlahouny, hrozí riziko, že se v zimě pod náporem sněhu polámou. Stačí k nim dát oporu v podobě dřevěných tyček a přivázat je provázkem podobně jako to děláte s rajčaty.

Maliny jsou také relativně náročné na živiny, proto se vyplatí jim jednou za dva roky dopřát doping v podobě koňského hnoje, čerstvého kompostu nebo organicko-minerálních hnojiv na maliníky. 

Malinám se skvěle daří i na terasách a balkonech. Pěstování v květináči má výhodu v omezeném prostoru.
Info ikona

Jak zazimovat maliny v květináči

Maliny naštěstí nejsou náchylné k vymrzání, proto se dají velmi snadno pěstovat i v nádobách na balkoně. To  má jednu nespornou výhodu: vegetují jen na vyhrazeném prostoru a nezřízeně se nerozrůstají nikam jinam.

Před zimou je zastřihněte stejně jako maliny na záhonech, šlahounů můžete nechat úměrně méně dle prostoru, ve kterém rostou. Nezapomeňte na lehké prohnojení, v nádobách se zásoba živin rychleji vyčerpá, proto je dobré hnojit dvakrát ročně - na jaře a na podzim.

Jestli žijete ve vyšší nadmořské poloze, můžete maliny i s květináčem zabalit do peřinky z juty a povrch zakrýt chvojím, ale většinou zvládnou bez problémů přezimovat, i když pro jejich zateplení neuděláte vůbec nic.

 

Autorský článek

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada