Modrý klenot zahrad, který přežije téměř vše. Jeden typ půdy však chrpu horskou dokáže zničit

Jak vypadá a odkud pochází nenáročná trvalka chrpa horská?

Chrpa horská (Centaurea Montana) je jedna z nejodolnějších a nejméně náročných zahradních trvalek. Tvoří přímé nebo vystoupavé lodyhy, jednoduché i větvené, vyrůstající z vřetenovitého kořene do výšky asi 50 cm. Listy bývají mírně řapíkaté, v horních částech rostliny spíše přisedlé, tmavě zelené barvy. Listy vypadají jakoby omotané pavučinami, jsou plstnaté, někdy olysalé. Od června do srpna chrpa horská vykvétá modrým až nafialovělým, rozčepýřeně zubatým květním úborem, složeným z trubkovitých kvítků. Po opylení se tvoří světle hnědé nažky s jemným ochlupením. Květy chrpy horské vydrží i řezané ve váze asi 8 dní.

Červen je měsíc kvetoucích trvalek. Vybrali jsme ty nejkrásnější, které přinesou do zahrady barevnou eleganci

www.nkz.cz

Chrpa horská z čeledi hvězdnicovitých je původní evropský druh. Pochází z Alp, ale rozšířila se i do dalších horských oblastí, najdete ji ve Španělsku, Francii, Německu, Rakousku i Itálii. I v ČR se jedná o původní druh, ale pouze v oblasti Šumavy a Novohradských hor, kde roste na vlhčích horských loukách. Tato nenáročná trvalka je rostlina chráněná, zařazená na seznam silně ohrožených druhů.

Jak a kde pěstovat chrpu horskou?

  • Chrpa horská patří mezi běžně pěstované okrasné trvalky, kterým se daří v nížinách i na horách, ale právě v horských oblastech je to trvalka velmi ceněná pro svou skromnost a odolnost.
  • Chrpa horská nemá vysoké nároky na množství slunečních paprsků, dobře roste na slunci i v polostínu.
  • Tuto nenáročnou trvalku můžete pěstovat v téměř každém typu půdy, prosperovat bude v půdě kyselé, neutrální i výrazně alkalické.
  • Chrpě horské nevadí dokonce ani půda jílovitá, jen v půdě silněji podmáčené se jí dařit nebude. V trvale mokré půdě by rychle došlo k zahnívání kořenů.
  • Půda by měla být nejlépe středně vlhká, ale může být dokonce i sušší.
  • Chrpa horská je samozřejmě vzhledem ke svému původu plně mrazuvzdorná, a to až do -40 °C.

10 trvalek s nejdelším obdobím kvetení: od jara do podzimu budete mít zahradu plnou barev

www.nkz.cz

Jak množit chrpu horskou?

  • Chrpa horská se jako trsnatá nenáročná trvalka nejsnadněji množí dělením trsů brzy na jaře nebo i na podzim, po odkvětu.
  • Velmi často se také množí samovýsevem, proto můžete na jaře malé semenáčky přesadit do míst, kde je chcete dále pěstovat.
  • Stejně snadno si můžete chrpu horskou namnožit i výsevem semen přímo na stanoviště. Semena se vysévají na podzim, v září, do hloubky asi 0,5-1,5 cm.

Pokud ještě chrpu horskou neznáte, můžete si ji prohlédnout v naší fotogalerii.

FOTOGALERIE: Nenáročná trvalka chrpa horská vás okouzlí půvabně modrými květy
Video tipy pro spokojenou zahradu od redakce Naše krásná zahrada