Co ještě stihnete na listopadové zahradě: vysadit růže a ovocné stromky, sklidit ředkve a další tipy, na co byste neměli zapomenout

Ač se to nezdá, zahrada si žádá vaši péči i v listopadu. Je toho ještě tolik, co byste pro ni mohli udělat... Přes všechnu práci ale nezapomeňte na to nejdůležitější: najděte chvilku i pro sebe a užijte si podzimní sluníčko a krátící se dny na své zahradě. 

Vavřín vznešený vysazený v květináči
Info ikona

V mírných oblastech nechte vavřín venku až do listopadu. Dovnitř ho přeneste s příchodem mrazivého počasí.       

Přenosné rostliny přesuňte do domu

V mírných oblastech mohou otužilé přenosné rostliny, jako vavřín, olivovník a oleandr, zůstat venku až do listopadu. Dovnitř je přeneste teprve s příchodem mrazivého počasí.       

Při jejich přezimování v domě mějte však na paměti, že stálezelené rostliny potřebují celoročně hodně světla. Naproti tomu opadavé rostliny se přes zimu spokojí s horšími světelnými podmínkami. 

Vysaďte poslední jarní okrasné cibuloviny

Co se okrasné zahrady týká, nastal čas vysadit poslední jarní okrasné cibuloviny. Pokud jste plánovali nákup a výsadbu prostokořenných růží, teď je k tomu vhodná doba (už jim opadaly listy). Výsadbu proveďte po nákupu co nejdřív, jinak by rostlinám zaschly kořeny. Předem je ponořte do kbelíku s vodou. 

Růže, všechny, nejen ty čerstvě vysazené, chraňte před zimním sluncem smrkovým chvojím. Po odkvětu ještě můžete, je-li to potřeba, rozdělit trsy podzimních hvězdnic

Podzimní hvězdnice
Info ikona

Po odkvětu můžete rozdělit trsy podzimních hvězdnic. 

Sázejte prostokořenné ovocné stromy

Výsadba prostokořenných výpěstků se v listopadu netýká jen růží, ale i ovocných dřevin. Před výsadbou je nezapomeňte ponořit na několik hodin do sudu nebo vědra s vodou, aby nasály vodu. 

Pro kmínky mladých stromků vytvořte „nohavice“ z drátěného králičího pletiva, které je ochrání před okusem hlodavci. Ochránit potřebují i mladé výhony ostružiníků, ovšem před mrazem, a to nejlépe smrkovým chvojím.  

Sklízejte zimní ředkve a zelí uskladněte i s kořeny

Sklízejte zimní ředkve. Po vyrovnání do lísek nebo přepravek je uskladněte na chladném místě bez mrazu. Jak skladovat další zeleninu? Sklizené hlávkové zelí skladujte i s kořeny, nejlépe zabalené do novin. Ke skladování červené salátové řepy je nejvhodnější teplota 1–3 °C, protože brání tvorbě zdraví škodlivých dusičnanů. Pokud jste sklidili příliš malý celer, nevyhazujte ho. Z odříznutých svrchních častí totiž po krátké době vyraší svěží listy, které můžete použít třeba do polévky. 

Hlávkové zelí
Info ikona

Sklizené hlávkové zelí skladujte i s kořeny.

Podzimní kultury, k nimž patří štěrbák a polníček, chraňte na záhonech před mrazem netkanou textilií. Pokud zakryjete šalvěj jedlovým chvojím, bude zdrojem aromatických listů až do prosince. Chřest uřízněte rýčem hluboko pod povrchem půdy.  

Shrabejte z trávníku listí a naposledy ho posečte

Spadané listí odstraňujte z trávníku průběžně, aby mohl dýchat. V listopadu jej naposledy posečte. Shrabané listí smíchejte s posečenou trávou a dejte do kompostéru. Listí můžete rovněž přejet sekačkou a „rozsekat“ ho tak na menší kusy, které se budou rychleji rozkládat. Můžete je také rozmístit na trvalkové, zeleninové i momentálně prázdné záhony jako mulč

Pokud máte skleník, krátce v něm větrejte, a to i když mrzne. Zazimujte miniaturní rybníčky a nainstalujte a začněte plnit ptačí krmítka. Vyčistěte nářadí a zahradní techniku připravte na zimu. Zvláštní pozornost věnujte zahradním nůžkám.  

Zdroj: aktualizovaný autorský článek převzatý z tištěné verze časopisu Naše krásná zahrada (autor je odborník na zahradu) 

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada