Co ještě stihnete na listopadové zahradě: vysadit růže a ovocné stromky, sklidit ředkve a další tipy, na co byste neměli zapomenout

Ač se to nezdá, zahrada si žádá vaši péči i v listopadu. Je toho ještě tolik, co byste pro ni mohli udělat... Přes všechnu práci ale nezapomeňte na to nejdůležitější: najděte chvilku i pro sebe a užijte si podzimní sluníčko a krátící se dny na své zahradě. 

Vavřín vznešený vysazený v květináči
Info ikona

V mírných oblastech nechte vavřín venku až do listopadu. Dovnitř ho přeneste s příchodem mrazivého počasí.       

Přenosné rostliny přesuňte do domu

V mírných oblastech mohou otužilé přenosné rostliny, jako vavřín, olivovník a oleandr, zůstat venku až do listopadu. Dovnitř je přeneste teprve s příchodem mrazivého počasí.       

Při jejich přezimování v domě mějte však na paměti, že stálezelené rostliny potřebují celoročně hodně světla. Naproti tomu opadavé rostliny se přes zimu spokojí s horšími světelnými podmínkami. 

Vysaďte poslední jarní okrasné cibuloviny

Co se okrasné zahrady týká, nastal čas vysadit poslední jarní okrasné cibuloviny. Pokud jste plánovali nákup a výsadbu prostokořenných růží, teď je k tomu vhodná doba (už jim opadaly listy). Výsadbu proveďte po nákupu co nejdřív, jinak by rostlinám zaschly kořeny. Předem je ponořte do kbelíku s vodou. 

Růže, všechny, nejen ty čerstvě vysazené, chraňte před zimním sluncem smrkovým chvojím. Po odkvětu ještě můžete, je-li to potřeba, rozdělit trsy podzimních hvězdnic

Podzimní hvězdnice
Info ikona

Po odkvětu můžete rozdělit trsy podzimních hvězdnic. 

Sázejte prostokořenné ovocné stromy

Výsadba prostokořenných výpěstků se v listopadu netýká jen růží, ale i ovocných dřevin. Před výsadbou je nezapomeňte ponořit na několik hodin do sudu nebo vědra s vodou, aby nasály vodu. 

Pro kmínky mladých stromků vytvořte „nohavice“ z drátěného králičího pletiva, které je ochrání před okusem hlodavci. Ochránit potřebují i mladé výhony ostružiníků, ovšem před mrazem, a to nejlépe smrkovým chvojím.  

Sklízejte zimní ředkve a zelí uskladněte i s kořeny

Sklízejte zimní ředkve. Po vyrovnání do lísek nebo přepravek je uskladněte na chladném místě bez mrazu. Jak skladovat další zeleninu? Sklizené hlávkové zelí skladujte i s kořeny, nejlépe zabalené do novin. Ke skladování červené salátové řepy je nejvhodnější teplota 1–3 °C, protože brání tvorbě zdraví škodlivých dusičnanů. Pokud jste sklidili příliš malý celer, nevyhazujte ho. Z odříznutých svrchních častí totiž po krátké době vyraší svěží listy, které můžete použít třeba do polévky. 

Hlávkové zelí
Info ikona

Sklizené hlávkové zelí skladujte i s kořeny.

Podzimní kultury, k nimž patří štěrbák a polníček, chraňte na záhonech před mrazem netkanou textilií. Pokud zakryjete šalvěj jedlovým chvojím, bude zdrojem aromatických listů až do prosince. Chřest uřízněte rýčem hluboko pod povrchem půdy.  

Shrabejte z trávníku listí a naposledy ho posečte

Spadané listí odstraňujte z trávníku průběžně, aby mohl dýchat. V listopadu jej naposledy posečte. Shrabané listí smíchejte s posečenou trávou a dejte do kompostéru. Listí můžete rovněž přejet sekačkou a „rozsekat“ ho tak na menší kusy, které se budou rychleji rozkládat. Můžete je také rozmístit na trvalkové, zeleninové i momentálně prázdné záhony jako mulč

Pokud máte skleník, krátce v něm větrejte, a to i když mrzne. Zazimujte miniaturní rybníčky a nainstalujte a začněte plnit ptačí krmítka. Vyčistěte nářadí a zahradní techniku připravte na zimu. Zvláštní pozornost věnujte zahradním nůžkám.  

Zdroj: aktualizovaný autorský článek převzatý z tištěné verze časopisu Naše krásná zahrada (autor je odborník na zahradu) 

Vysaďte si čemeřici černou nebo její křížence. Kvetou od listopadu do ledna

www.nkz.cz

Video tipy pro spokojenou zahradu od redakce Naše krásná zahrada