Nech brouka žít: Ne každý brouk je škůdce. Které druhy si na zahradě nechat a proč
Užitečný hmyz na zahradě tolerujte
1. Hovnivál
Hovnivál zahradě nijak neškodí, naopak, je to užitečný hmyz, který pomáhá v jejím úklidu. Patří do čeledi chrobákovití a je jich mnoho druhů. Pokud bydlíte někde poblíž pozemku, kde se pasou hospodářská zvířata, nebo sami na zahradě nějaké hospodářské zvíře máte, s velkou pravděpodobností se právě s hovniválem potkáte. Jakmile totiž ucítí výkaly býložravých zvířat, snaží se k nim dostat co nejrychleji. Spěch je dán tím, aby si mohl z výkalů vytvořit typickou kuličku, kterou si zahrabe pod zem a naklade do ní vajíčka.
2. Nosorožík
Nosorožík kapucínek dostal své rodové jméno podle toho, že samečci mají v přední části těla charakteristický roh. Jsou velcí asi 4 cm a jejich larvy se podobají larvám chroustů. Rozdíl je v tom, že larvy nosorožíka se většinou vyvíjí v rozkládajícím se dřevě dubů, buků nebo vrb. Občas ale, což se stává v zahradě, samičky nakladou vajíčka i do kompostu, přičemž vývoj larev trvá až 3 roky. Nosorožík je zákonem chráněný druh užitečného hmyzu.
3. Roháč
Roháč obecný je náš největší druh brouka, který je natolik vzácný, že je chráněný zákonem. Samci jsou vyzbrojeni obrovskými kusadly a dosahují velikosti až 8 cm. Jejich kusadla ale neslouží k tomu, aby nějak zranily člověka, ale na to, aby samci mohli soupeřit o samičku. Samice je menší a má i menší kusadla. Roháč se nejvíce vyskytuje v oblastech s dubovými lesy. Roháče můžete vidět na kmenu stromů, kde olizuje sladkou pryskyřici. Samice po páření klade vajíčka do trouchnivějícího dřeva nejčastěji starých dubů, larva se pak živí mrtvým dřevem a její vývin může trvat až 6 let. Dospělý brouk se z kukly líhne na podzim, přečká zimu a na jaře vyleze. Pokud na své zahradě nemáte žádné trouchnivějící dřevo, je malá šance, že se u vás tento užitečný hmyz bude zdržovat.
4. Zlatohlávek
Zlatohlávka poznáte podle jeho krovek, které jsou zbarvené do zelena a mají kovový lesk. Jsou velcí asi 2 cm a na zahradě je můžete vidět třeba na květech stromů a keřů, kde sají nektar nebo požírají pyl. Ačkoliv si rádi pochutnávají i na květech růží, nezpůsobují žádné velké škody. Koncem jara se zlatohlávci páří a samička do hnijícího organického materiálu klade vajíčka. Tím organickým materiálem bývá kompost, hnůj nebo trouchnivějící dřevo. Larvy tohoto užitečného hmyzu se mohou plést s larvami chroustů, ale larva zlatohlávka má menší hlavičku.
5. Tesařík
Některé druhy tesaříků jsou považovány za lesní škůdce a mnoho z nich je nádherně zbarvených a vzácných. Tesaříka poznáte podle dlouhých tykadel a štíhlého těla. U nás můžete natrefit na tesaříka obrovského, který dosahuje velikosti až 5 cm a mezi nejkrásnější patří tesařík alpský, který je zákonem chráněný. Tesaříci se většinou vyvíjejí v mrtvém dřevě dubů, buků či jiných lesních stromů. Pokud byste se chtěli s tesaříkem pomazlit, dejte si pozor. Má nebezpečná kusadla a jeho kousnutí ucítíte, a také některé druhy při ohrožení vylučují zapáchající tekutinu.
V naší fotogalerii si můžete exempláře užitečného hmyzu prohlédnout.
O autorce:
Vystudovala Zahradní inženýrství na České zemědělské univerzitě v Praze a již přes 20 let působí jako zahradní architektka. Její koníček se zároveň stal i její profesí, založila úspěšnou, realizační firmu, která svým zákazníkům ukazuje, že krásnou a udržovanou zahradu může mít každý, stačí jen vědět, jak na to. Své odborné znalosti a zkušenosti sdílí také na sociálních sítích a těší ji zájem fanoušků o rostliny a přírodu kolem nás. Zahradnímu oboru propadla natolik, že jej řadu let vyučovala na středních školách a vychovala tak několik generací mladých a perspektivních zahradníků.