Jiřiny musí ven nejpozději s prvními mrazy. Jak je uskladnit, aby příští rok zase bohatě kvetly?

Jiřin existují tisíce druhů a některé byste do rodu Dahlia na první pohled možná ani nezařadili. Všechny ale mají jedno společné: z duše nenávidí mráz a jakmile jednou přijde nula, chladem popálená místa zčernají. To znamená jediné, jejich sezóna skončila a je potřeba je urychleně ostříhat, vyndat ze země a uskladnit.

Hlízy jiřin musí přijít ze země s prvními mrazy
Info ikona

Jak vyndat jiřiny pro uskladnění ze země

  1. Nejprve ostříhejte veškerou nadzemní část rostliny, ponechte jen zhruba 5 cm stonky. Poslouží jako úchytka při vyndavání hlíz ze země.

  2. Rycími vidlemi opatrně vyrýpněte kořenový bal s hlízami, nářadí zapíchněte do země asi 30 cm od stonku, ať je neponičíte. Raději nepoužívejte klasický rýč, je u něj větší riziko, že hlízy rozkrojíte.

  3. Rostlinu oklepejte od hlíny, jestli jste si vybrali na vyndání ze země čas po dešti nebo je půda vlhká a z hlíz nejde zemina sklepat, opláchněte je zahradní hadicí.

  4. Než jiřiny uskladníte, nechte je v suchu a teple pořádně oschnout, klidně i dva týdny.

Jiřinám je možné před uskladněním zastřihnout stonky na cca 5 cm
Info ikona

Jak jiřiny uskladnit, aby přežily zimu

Pro přezimování jiřin je vhodné jakékoliv suché místo s teplotou do 8 °C, kde za žádných okolností nemrzne.

Pro uskladnění se hodí dřevěná nebo plastová bedýnka (můžete využít klasické ovocnářské přepravky), kterou vyložíte plastovým pytlem (nebo silný papírový, ale pozor na promočení).

Do otevřeného pytle vyskládejte suché hlízy jednu vedle druhé a zasypte pilinami, hoblinami nebo zabalte do slámy. Využít můžete i rašelinu, ale z ekologických důvodů to nedoporučujeme. Zabráníte tak přehnanému vysychání hlíz, zároveň jde o prevenci přílišné vlhkosti, při které by jiřinky mohly začít plesnivět. Během zimy bedýnku několikrát zkontrolujte, a hlízy, které by případně začaly plesnivět, dejte stranou a ošetřete fungicidními přípravky.

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada