Ochrana růží: za vlhka hrozí houbové choroby, za sucha mšice. Jak bránit růže proti padlí, černé skvrnitosti nebo škůdcům?

Šlechtitelé už řadu let úspěšně šlechtí odrůdy, které jsou tolerantní nebo rezistentní k běžným škodlivým houbám, jako jsou původci padlíčerné listové skvrnitosti. Moderní odrůdy tedy už zdaleka nejsou tak citlivé jako dříve. Proto platí: nejlepší prevence potíží začíná výběrem rezistentní odrůdy. Pokud přesto dojde k napadení růží houbovou chorobou, je nejrychlejším a nejúčinnějším řešením vhodný fungicid

Houbové choroby růží: co způsobuje skvrny na listech?

Z houbových chorob se nejčastěji setkáte s padlím růží (Podosphaera pannosa), resp. bílým vločkovitým až plstnatým povlakem na líci listů. Všechny napadené listy je nutné odstranit. Odrůdy, které jsou k padlí náchylné, se vyplatí ošetřit preventivně, ty ostatní až poté, co se na nich padlí objeví. Vhodné jsou např. přípravky: Bioan, Discus, Folicur AL nebo Saprol. 

Rez růžovou (Phragmidium mucronatum) poznáte podle typických oranžových a později černých kupek spor na rubové straně listů. Onemocnění se vyskytuje především v deštivých letech. Napadené listy otrhejte a vyhoďte do domovního odpadu. U náchylných odrůd lze ošetřovat preventivně. Vyzkoušejte přípravek Folicur AL nebo Saprol. 

Černá listová skvrnitost (Diplocarpon rosae) se na listech růží projevuje nepravidelnými černými skvrnami s paprsčitým okrajem. Výskyt onemocnění podporuje deštivé počasí. Napadené listy žloutnouopadávají. Všechny skvrnité listy se snažte z porostu i ze země co nejdříve odstranit. Ošetření se provádí při objevení choroby, u náchylných odrůd i preventivně. Vhodnými přípravky je Discus, Folicur AL nebo Saprol. 

Šíření hub se také omezí, když růže rostou na slunném místě a nejsou vysazeny příliš hustě, takže jejich listy mohou po dešti rychle oschnout. 

Živočišní škůdci růží: nejčastější nezvaní návštěvníci

Mšice (Aphis) se explozivně rozmnožují zejména v suchých letech. Jejich masový výskyt obvykle dokážou ale během několika týdnů zdrdukovat slunéčka (berušky) a zlatoočky. Rozmnožují se rychle, ale se zpožděním několika týdnů – a tento čas byste jim měli poskytnout.  

Svilušky (Tetranychus) jsou drobní roztoči viditelní pouhým okem, zpravidla je však prozradí jejich jemné pavučinky. Sají šťávu z buněk na rubové straně listů. Problémy způsobují především u růží v nádobách pěstovaných v krytých prostorech. Pokud jsou rostliny vystaveny vlivu počasí, většinou samy zmizí.

Pilatka drobná (Blennocampa pusilla) je malý a nenápadný blanokřídlý hmyz, jehož přítomnost poznáte podle svinutých listů, které slouží jejím larvám jako úkryt. Škody jsou většinou omezené a ochrana není nutná. Ošetření růží insekticidem je sotva vyléčí, lepší je napadené listy odstranit

This block is broken or missing. You may be missing content or you might need to enable the original module.