Vysaďte jarní cibuloviny do nádob a na jaře budete mít nejkrásnější balkon v ulici: vyzkoušejte kosatce nebo nízké tulipány

Pěstování cibulovin v nádobách má své výhody: třeba takoví hlodavci mají pěknou smůlu

Skvělá zpráva pro všechny, kdo milují jarní cibuloviny a mají pouze omezené možnosti s jejich pěstováním. Cibuloviny lze pěstovat v nádobách a pokud vyberete vhodné druhy, nic nestojí v cestě mít ten nejkrásnější balkon z ulice. Navíc při pěstování v nádobách máte výhodu, že s velkou pravděpodobností vám cibule nesežerou žádní hlodavci, kteří naopak řádí ve volných záhonech. Důležité je vybrat správný květináč, ten by měl být alespoň třikrát tak vyšší, než cibule a na dně musí mít odtokový otvor, kudy bude odtékat přebytečná voda, ta se v blízkosti cibulí a kořenů nesmí hromadit. Květináče nedávejte do obalových nádob, u nich totiž hůře zkontrolujete, zda se zde právě voda nedrží, a to z deště nebo ta zálivková. Dno nádoby vysypte vhodnou drenáží, například štěrk či keramzit nebo rozlámaný hliněný květináč a do poloviny květináče nasypte substrát pro balkonové rostliny. Tento substrát není kyselý a pro pěstování cibulovin velmi vhodný.

Jak hluboko cibule do nádoby vysadit

Hloubka výsadby se, stejně jako u venkovních záhonů, řídí především velikostí cibule. Platí, že hloubka je třikrát tak větší, než je velikost cibule. V nádobě cibule vysaďte blízko k sobě, ale tak, aby se nedotýkaly. Velmi působivá kompozice vznikne tak, když různé druhy nebo odrůdy vysadíte v různé hloubce, velké cibule hluboko, malé mezi ně. Mezi každou vrstvou musí být minimálně 2 cm vysoká vrstva zeminy.

Jak zazimovat cibuloviny v nádobách

Jsou-li hlášeny silné mrazy, malé nádoby přestěhujte na chladné, ale dobře chráněné místo a spolu s těmi velkými je zakryjte chvojím či obalte bublinovou fólií. Ta cibule ochrání před promrznutím. Stejně jako fólie vám poslouží bílá netkaná textilie.

Které cibuloviny jsou pro pěstování v nádobách vhodné

V nádobách lze pěstovat všechny nižší druhy všech cibulovin, takže vybírat můžete mezi nízkými tulipány, narcisy, modřenci a řadě dalších. Velmi krásný je třeba kosatec síťkovaný (Iris reticulata), jehož nádherná fialomodrá odrůda ´Pixie´ provoní a rozzáří jarní balkon. Chcete-li kombinovat kosatec s jinou cibulovinou, musíte vybrat druh, který kvete ve stejnou dobu, jinak výsledek nebude nijak valný. Zkuste například barevný kontrast kosatce síťkovaného se žlutě kvetoucím šafránem kultivar ´Cream Beauty´.

Pro pěstování v nádobách je vhodný také botanický tulipán lnolistý (Tulipa linifolia), který je vysoký pouze 20 cm a kvete velmi bohatě. Pokud si opět chcete trochu pohrát s barvami, k tulipánu vysaďte modře či bíle kvetoucí modřence (Muscari sp.).

O autorce:

Vystudovala Zahradní inženýrství na České zemědělské univerzitě v Praze a již přes 20 let působí jako zahradní architektka. Její koníček se zároveň stal i její profesí, založila úspěšnou, realizační firmu, která svým zákazníkům ukazuje, že krásnou a udržovanou zahradu může mít každý, stačí jen vědět, jak na to. Své odborné znalosti a zkušenosti sdílí také na sociálních sítích a těší ji zájem fanoušků o rostliny a přírodu kolem nás. Zahradnímu oboru propadla natolik, že jej řadu let vyučovala na středních školách a vychovala tak několik generací mladých a perspektivních zahradníků.

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada