Blíží se čas výsadby tulipánů: na co si musíte dát pozor, abyste se na jaře dočkaly záplavy květů

Tulipán 'Caïro'
Info ikona

Tulipán ze skupiny Triumph, odrůda 'Caïro'

Foto: iBulb

Co ovlivňuje kvetení cibulovin na jaře: hlavně cibule

Základem pro jarní úspěch v podobě bohatého kvetení tulipánů, je samozřejmě cibule. V cibuli je ukryt celý život tulipánu, takže si dejte hodně záležet na tom, jakou si dáváte do pytlíku. Musí být zdravá, pevná, bez příznaků chorob či škůdců. Dalším faktorem úspěchu je správná doba výsadby, kterou mnozí stále podceňují.

Kdy a kam se sází cibule tulipánů: nejlepší jsou skupinky

Vhodnou dobou pro výsadbu nejen cibulí tulipánů, ale i dalších cibulovin, je polovina září až konec října. Víceméně je to do doby, než začne mrznout, neodkládejte to však zbytečně dlouho, čím později vysadíte, tím větší pravděpodobnost bude, že pořádně nezakoření. Cibulkám najděte místo, kam na jaře bude svítit slunce a nebude se zde hromadit voda, ta by mohla být příčinou zahnívání cibulí. Krásného efektu docílíte tím, když cibule vysadíte do skupinek, než jednotlivě. Ve skupince však vysazujte k sobě vždy stejné odrůdy, což ve finále bude působit mnohem přirozeněji.

Jak se sází cibulky tulipánů: stačí vám k tomu malá lopatka

K sázení tulipánů stačí malá lopatka, případně rýč. Cibule se do nakypřeného lůžka vysazují sázecí lopatkou tak, aby byl horní vrchol cibule 10 až 12 cm hluboko a mezi cibulkami byla vzdálenost 10 až 20 cm. Pokud cibulky vysazujeme v suchém období, po výsadbě je zalijeme. Pro odlehčení těžších půd si připravte ještě kompost a písek, přičemž v případě těžších a jílovitých půd písek smícháte se zeminou a tím ji vylehčíte. Cibule tak bude nejen lépe kořenit, ale v budoucnu i přijímat vodu a živiny. Jestliže byste cibule vysadili do těžké půdy, často zde cibule přes zimu uhnijí a na jaře se květů nedočkáte. Pískem tedy šetřit nemusíte, ale kompostu stačí jen malá hrstka na dno jamky. Kompost poskytne pomalu se uvolňující živiny, vylepší strukturu půdy, zadrží vláhu, aniž by způsobil přemokření. Hrozí-li tuhá zima, můžete záhon s cibulemi zamulčovat listím nebo kůrou, ale brzy z jara mulč včas odstraňte, ať jím nemusí cibule prorůstat.

Kdy se vyrývají cibule tulipánů z půdy: není v tom zcela jasno

O to, zda cibule tulipánů po odkvětu vyrývat nebo ne, vedou pěstitelé stálé spory. Jedni tvrdí, že se vyndat musí, jinak dochází k zahnívání cibulí, případně se cibule stávají pochoutkou pro hlodavce, kteří hledají něco k snědku. Druhý tábor je toho názoru, že cibule tulipánů není třeba vyndávat, nebo alespoň ne každoročně. Osobně se mi osvědčilo, cibule tulipánů po odkvětu vyrýt, očistit, uložit a na podzim znovu vysázet.

Proč je vhodné rotování tulipánů: snížíte riziko napadení chorobami

Někteří pěstitelé tulipánů se shodli na tom, že chcete-li se vyhnout riziku šíření chorob a škůdců, stejně jako vyčerpání půdy, je dobré cibule po odkvětu vyrýt, rozdělit a vysadit na jiné stanoviště. K původnímu místu se pak můžete vrátit minimálně za tři roky. Budete-li dodržovat rotování pravidelně, dočkáte se bohatě kvetoucích tulipánů.

O autorce:

Vystudovala Zahradní inženýrství na České zemědělské univerzitě v Praze a již 20 let působí jako zahradní architektka. Její koníček se zároveň stal i její profesí, založila úspěšnou, realizační firmu, která svým zákazníkům ukazuje, že krásnou a udržovanou zahradu může mít každý, stačí jen vědět, jak na to. Své odborné znalosti a zkušenosti sdílí také na sociálních sítích a těší ji zájem fanoušků o rostliny a přírodu kolem nás. Zahradnímu oboru propadla natolik, že jej řadu let vyučovala na středních školách a vychovala tak několik generací mladých a perspektivních zahradníků.

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada