Trápí vás na zahradě hraboši? Zbavte se jich pomocí obyčejné PET lahve, než zlikvidují celou zahradu

Nejhorší na výskyt hrabošů bývá hlavně hraboší rok

Každých pár let se nekontrolovatelně přemnoží. Na zahradách hraboš okusuje rostliny, kůru stromků, a ničí trávníky, kde tvoří viditelné cestičky. Hraboši sepravidelně přemnožují adochází k tomu ve vlnách, vždy za 3 až 6 let, obvykle v období sklizně, tomu říkáme „hraboší rok“. Populační hustota hrabošů pak může dosáhnout až 2000 jedinců na hektar. 

Přemnožená populace se ale většinou přirozeně zredukuje, zejména vlivem chorob, které se mezi hraboši začnou šířit. Roli hraje i počasí, v zimě se velké množství hrabošů na jednom místě neuživí. Stav hrabošů regulují kromě nemocí také přirození predátoři, zejména draví ptáci a sovy. Toho lze využít k plašení hrabošů pomocí makety dravce. Ani dravci ale nejsou schopni významně omezit přemnoženou populaci hrabošů na jejím vrcholu.

Jak škodí hraboš? Zlikviduje celou zahradu a přenáší i onemocnění: zatočte s ním včas

Hraboš dokáže doslova zlikvidovat celou vaši zahradu, ohryzává zelené části rostlin, keřů a trávy, okusuje kůru z mladých stromů a keřů, požírá semínka, kořínky a bobule, ničí trávníky a narušuje kořenový systém rostlin a přenáší horečnatá onemocnění. Na nějaké slitování tady není čas.

Jak se zbavit hraboše na zahradě? Nepříjemným zvukem nebo bylinkami

Určitě jste třeba na sousedově zahradě viděli různě rozmístěné plastové lahve, většinou zanořené do půdy přímo v záhoně. Stačí, když otevřeným hrdlem vítr pronikne do lahve a vydá zvuk, který nemají hlodavci rádi. Další možností, jak běžný plast využít je vyrobit si jednoduchou turbínu. Hraboši, stejně tak ale i krtci a hryzci, totiž nemají rádi zvuk, který z větrné turbíny vychází. Jednoduchou větrnou turbínu lze vyrobit dle návodu na internetu tím, že plastovou lahev několikrát naříznete a ohnete, aby se do vzniklých lopatek mohl opřít vítr. Pak už jen hrdlem nasaďte na delší tyč a zapíchněte do půdy. Použít lze bambusovou, ale zkušenosti zahrádkářů doporučují spíš kovovou. Zvuk narážejícího plastu o kov bude pro malé záškodníky mnohem intenzívnější a rušivější. Malou nevýhodou je, že turbína funguje jen za větrného počasí, proto je dobré tuto metodu plašení zkombinovat ještě s několika dalšími.

Hraboši rádi hodují na spadaném ovoci
Info ikona

Hraboši rádi hodují na spadaném ovoci, proto ho vždy včas shrabte.

Na co chytit hraboše? Mátu ani česnek hraboši vážně nemusí

Bylinky, především ty aromatické, bývají trnem v oku mnohým škůdcům, což věděly už naše babičky a také takové bylinky nikdy nezapomněly do své zahrady vysadit. Kromě bylinek, jako je česnek a máta, kdy stačí lístky máty rozházet po záhonu, se vysazuje třeba afrikán. Právě afrikány se naučte vysazovat mezi zeleninu na záhony vždy, chrání vaši úrodu vůči dalším nezvaným návštěvníkům, například proti háďátkům.

Co dělat proti hrabošům? Řadu věcí můžete udělat i preventivně

Častým místem, kde si hraboši lebedí, bývá kompost, je zde teplo a pro hraboše to může být takový malý švédský stůl. Nezapomeňte tedy kompost kontrolovat, zda zde nebydlí nějaký nájemník. Dále můžete zakoupit různé elektronické odpuzovače, které odpuzují i jiné škůdce nebo lze vyzkoušet jejich vykuřování. Naučte se odklízet spadané ovoce pod stromy, jinak se sem hraboši natáhnout a už se jich nezbavíte.

A co když nepomůže nic? Pak už zbývá ta nejjednodušší věc

Může se stát, že hraboši na vaší zahradě budou natolik chytří, že se vyhnou všem pastem, které jste na ně nastražili a vy se jich nebudete moci zbavit. V tom případě je už jen jediné řešení. Pořiďte si kočku, máte-li zahradu a každý rok bojujete s přílivem hlodavců, není nic snazšího, než si pořídit tu nejzákeřnější šelmu na světě, která si s nějakým tím hrabošem určitě již poradí.

Chodbičky v trávníku
Info ikona

Chodbičky v trávníku, díky nim zjistíte, že na vaší zahradě bydlí hraboš

O autorce:

Vystudovala Zahradní inženýrství na České zemědělské univerzitě v Praze a již 20 let působí jako zahradní architektka. Její koníček se zároveň stal i její profesí, založila úspěšnou, realizační firmu, která svým zákazníkům ukazuje, že krásnou a udržovanou zahradu může mít každý, stačí jen vědět, jak na to. Své odborné znalosti a zkušenosti sdílí také na sociálních sítích a těší ji zájem fanoušků o rostliny a přírodu kolem nás. Zahradnímu oboru propadla natolik, že jej řadu let vyučovala na středních školách a vychovala tak několik generací mladých a perspektivních zahradníků.