Rozchodníkovec prozáří podzimní záhony. Stačí mu jen trocha péče

Rozchodníkovec nachovýrozchodníkovec nádherný (Hylotelephium telephium a H. spectabile) byly dříve řazeny do velkého rodu rozchodníků (Sedum) a v mnoha zahradnictvích i v literatuře jsou stále často označovány tímto rodovým jménem. Jejich plochá květenství fungují magnety pro včelymotýly. A zatímco bíle kvetoucí odrůdy působí zdrženlivě, růžově kvetoucí rozchodníkovce podzimní záhon maximálně prozáří. 

Prohlížejte a nahrávejte fotky zahrad a parků do ZahrAppky

Kde pěstovat rozchodníkovec

Rozchodníkovec je nenáročná trvalka, která roste na všech běžných zahradních půdách a je odolná vůči chorobám a škůdcům. Bez problémů se vyrovná i se suchým obdobím, protože si vodu ukládá v masitých listech. Větší problém pro rozchodníkovce představuje přemíra vláhy, jelikož způsobuje hnití stonků. Dbejte proto hlavně při pěstování v nádobách na dobrou drenáž. 

Rozchodníkovec hnojte střídmě

Vysoké dávky hnojiva sice rozchodníkovce vážně nepoškodí, když však stonky příliš vyrostou a květy ztěžknou, trvalka se rozpadne a uprostřed vznikne mezera bez květů. Proto hnojte raději střídmě. Rozpadnutí trsu snadno zabráníte opěrnými kroužky. Odkvetlá květenství nechte na zahradě – sníh na nich vykouzlí pohledné bílé čepičky.

Růže na konci léta: jak se o ně postarat

Kdy stříhat a dělit rozchodníkovec

Každoroční zastřihnutí rozchodníkovců je nejlepší provádět na jaře, jakmile se objeví první zelené růžice listů. Dělení trsů jednou za dva až tři roky udrží rostliny mladé a kompaktní

Rozchodníkovec jako solitéra 

Jako hlavní hvězdy záhonu rozchodníkovce naleznete jen vzácně. Přitom může větší plocha osázená růžově kvetoucí odrůdou udělat velký dojem: je ideální např. pro optické prosvětlení odlehlejšího koutu zahrady. Podél vinoucí se cestičky podtrhne několik řad rozchodníkovců prostorový dojem a navedou oko pozorovatele, kam je potřeba. Dobře se rozchodníkovec vyjímá i jako nádobová rostlina, která rozkvétá na samém konci sezony. Dbejte jen, aby se mu dostalo dostatečně velkého květináče

S čím rozchodníkovec vysadit 

V trvalkovém záhonu společnost 30 až 70 cm vysokých rozchodníkovců sluší statným kvetoucím trvalkám, jako je třapatka (Rudbeckia), záplevák (Helenium) a hvězdnice (Aster), které v dolní části často vyholují. Rovněž jiřinky (Dahlia) se mezi rozchodníkovci cítí dobře. Vysoké okrasné trávy, jako kavyl (Stipa) nebo ozdobnice (Miscanthus), vytvoří pro tuto podzimní kombinaci vhodné pozadí.

Japonské sasanky: nenáročné trvalky podzimních zahrad

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada