Využítí peroxidu vodíku v zahradě: zlikviduje mšice nebo zničí plevel. Způsoby, na které nedají zkušení zahradníci dopustit

Na co se používá peroxid vodíku v zahradě?

Čím déle člověk zahradničí, tím více fíglů a triků se za ta léta naučí a tím si také usnadní život a práci na zahradě. Jedním z pomocníků, kteří vám ke snadnějšímu zahradničení mohou napomoci, je právě kysličník neboli peroxid vodíku. Využít ho můžete jako hnojivo, v boji proti chorobám a škůdcům nebo k rychlejšímu klíčení semen.

1. Peroxid vodíku zlikviduje bakterie, plísně i padlí

Šíří se vám na zahradě či ve skleníku houbové choroby? I v tom případě použijte peroxid vodíku, kdy aplikací roztoku vodíku (lžička) s vodou (šálek) na půdu, tyto nežádoucí obyvatele zlikvidujete. Stejně to účinkuje i na padlí, které je na listech rostlin, roztok aplikujte postřikem a padlí se zbavíte. Rostlinám neublíží, nemusíte se obávat. Jestliže po aplikaci prší, postřik musíte opakovat.

2. Urychluje klíčení semen

I teď na podzim se vysévá řada rostlin a chcete-li mít jistotu, že semena nenapadne žádná houbová choroba, která vaše plány zmaří, namočte semena před výsadbou asi na půl hodiny do roztoku z jedné lžičky 3% peroxidu a šálku vody. Před výsadbou pak semínka opláchněte čistotu vodou. Roztok peroxidu změkčí povlak semen a umožní jim rychleji vyklíčit. Použít můžete samozřejmě i před jarním setím. Zároveň tím zlikvidujete všechny bakterie a zárodky, které ulpívají na povrchu semene.

3. Peroxid vodíku funguje i jako hnojivo

Smícháte-li jednu lžičku peroxidu v šálku vody a budete tímto roztokem zalévat rostliny přímo ke kořenům, nejen, že dezinfikujete půdu, ale dodáte ke kořenům další atom kyslíku, což je pro růst kořenů geniální.

4. Trápí vás půdní škůdci? V hlavní roli opět kysličník

Půdní škůdce, jako jsou larvy komárů nebo různí červi, opět zlikvidujete aplikací stejného roztoku peroxidu a vodou.

5. Peroxid zlikviduje mšice a svilušky

Přelijete-li namíchaný roztok do rozprašovače, můžete ho dále používat proti savému hmyzu, jako jsou mšice a svilušky, kterých se rázem zbavíte.

6. Peroxid podpoří i zakořeňování řízků

Při rozmnožování dřevin, především při zakořeňování dřevitých řízků, můžete tento nejběžnější dezinfekční prostředek použít. Díky dalšímu atomu kyslíku se do půdy dostává více kyslíku a to má vliv na rychlejší zakořeňování.

Aplikace roztoku peroxidu
Info ikona

Aplikace roztoku peroxidu vodíku s vodou na rostliny je nejlepší pomocí rozprašovače

7. Chrání vaše rostliny proti přemokření a zahnívání kořenů

Jestliže to přeháníte se zálivkou, dříve či později bude půda přemokřená a rostlinám začnou uhnívat kořeny. A právě v tomto případě se hodí mít po ruce kysličník, který opět dodá kyslík ke kořenům a tím může snižovat riziko zahnívání podzemních orgánů.

8. Nevyhazujte staré květináče: stačí je ošetřit peroxidem

Kupovat každý rok stále nové a nové květináče a nádoby, to stojí spoustu peněz a v dnešní době je důležité, mít nějakou tu kačku bokem. Takže, až budete chtít vysazovat nové rostliny, vezměte si starý květináč, v kterém jste pěstovali cokoliv, vymyjte ho vodou a na jeho vnitřní stranu nastříkejte neředěný peroxid, který zabije patogeny, a tím nebudou ohroženy nově vysazené rostliny. Stejným způsobem si můžete dezinfikovat třeba nářadí, například zahradnické nůžky, nože a pilky, které musí být absolutně čisté.

9. Kysličník likviduje i plevel

Pokud nechcete na úporný plevel používat žádnou chemii a máte v lékárničce peroxid, máte zase vyhráno. Chcete-li se plevele zbavit, peroxid vůbec neřeďte s vodou, jako předtím, ale aplikujte ho neředěný přímo na plevel. Uvidíte, jaká síla se v tak malé lahvičce skrývá.

10. Zapomněli jste koupit stromový balzám? A kysličník máte?

Při řezu dřevin, především to platí u silnějších větví, je dobré vzniklou ránu ošetřit. Nemáte-li po ruce stromový balzám nebo latex, postačí vám obyčejný peroxid vodíku, kterým ránu postříkejte a rázem zlikvidujete případné patogeny.

O autorce:

Vystudovala Zahradní inženýrství na České zemědělské univerzitě v Praze a již 20 let působí jako zahradní architektka. Její koníček se zároveň stal i její profesí, založila úspěšnou, realizační firmu, která svým zákazníkům ukazuje, že krásnou a udržovanou zahradu může mít každý, stačí jen vědět, jak na to. Své odborné znalosti a zkušenosti sdílí také na sociálních sítích a těší ji zájem fanoušků o rostliny a přírodu kolem nás. Zahradnímu oboru propadla natolik, že jej řadu let vyučovala na středních školách a vychovala tak několik generací mladých a perspektivních zahradníků.

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada