Vysaďte do zahrady ty nejkrásnější trvalky, které milují slunce: budou nádherně kvést, i když nezaprší

Kdy je nejlepší čas pro výsadbu trvalkového záhonu

Trvalkové záhony můžete zakládat na jaře i na podzim. Nejlepší čas nastává na jaře, v době, kdy už je půda dostatečně prohřátá, tedy asi od konce března až do konce května. Podzimní výsadby si plánujte od druhé poloviny srpna do půlky listopadu, samozřejmě v závislosti na počasí.

Pokud plánujete výsadbu rostlin, které jsou dlouhodobě pěstované v květináčích, pak můžete trvalkový záhon s klidným svědomím založit i v letním období, jen je potřeba myslet na dostatečnou zálivku a také je dobré, nadzemní části rostliny po výsadbě trochu zastřihnout, abyste jim umožnili snadnější zakořenění. Sice tak v roce výsadby možná přijdete o většinu květů, ale umožníte tím rostlinám lépe zakořenit, což se vám v dalších letech vrátí v podobě bohatého kvetení.

Jak na výsadbu trvalkového záhonu ze suchomilných rostlin

Trvalky, které si libují na slunci a v sušší půdě, je nutné připravit i na období dešťů a nadměrného vlhka. Připravte pro ně záhon s lehkou a propustnou půdou. V těžké a jílovité půdě by se jim dlouhodobě nedařilo, a především během zimního období, kdy je vláhy více, by suchomilným rostlinám uhnívaly kořeny.

Do těžké půdy je proto důležité přimíchat jemný štěrk a písek. Štěrk také můžete využít jako mulč kolem vysazených suchomilných trvalek. Používejte štěrk o velikosti 5-15 mm, v asi 10 cm vysoké vrstvě.

Čerstvě vysazeným rostlinám dopřejte dostatek vody, aby mohly dobře zakořenit, později už se jejich potřeba vláhy sníží na minimum.

Vyberte pro svou zahradu nejkrásnější suchomilné rostliny

Trvalkové záhony vypadají nejlépe, pokud je doplníte i o keře s podobnými nároky, jako mají zvolené trvalky:

Kolem keřů pak rozmístěte trvalky. Aby záhon působil přirozeným dojmem, kombinujete plazivé druhy s trsnatými a rostliny vysazujte vždy ve skupinách po několika kusech stejných druhů:

Nezapomeňte ani na traviny, ani bez nich by sušší trvalkový záhon nebyl dokonalý:

Trvalkový záhon můžete doplnit i o cibuloviny, které se postarají o první jarní kvetení a některé oživí záhony i během léta:

  • tulipán (botanické druhy)
  • narcis
  • modřenec
  • ladoňka
  • okrasný česnek

Okraje záhonů mohou lemovat i voňavé trvalkové bylinky, které využijete i v kuchyni:

Zdroj: autorský článek

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada