Komule na jaře vyžaduje řez: sledujte ale, jaký druh řežete. Některé druhy řezat nesmíte, můžete se připravit o květy

Komule (Buddleia sp.) je oblíbený, okrasný keř, který každoročně obhájí své místo téměř na každé zahradě. Často se jí říká také motýlí keř nebo letní šeřík, protože je okrasná především svým květenstvím latou, která bývají různých barev a dlouhé až 50 cm. Právě ty jsou tolik vyhledávané hmyzem, nejčastěji motýly, včelami a čmeláky a miluje ji také dlouhozobka svízelová. Komule na jaře vyžaduje pravidelný řez, jen díky němu totiž získá dostatek energie a bude bohatě kvést. Existuje několik druhů komulí, a ne každá jarní řez vyžaduje.

O řezu rozhodne druh komule: který máte na zahradě vy?

Ještě před tím, než si vezmete zahradní nůžky do ruky, zjistěte si, jaký druh komule na své zahradě máte. Rod Buddleia má více druhů, u nás se ale nejčastěji pěstuje komule Davidova a komule střídavolistá, přičemž každá z nich se řeže jinak. Komule Davidova (Buddleia davidii), ta, kterou pravděpodobně budete mít na zahradě, kvete na nových letorostech, a právě tu musíte teď na jaře seříznout. Ale, dalším docela častým druhem u nás je komule střídavolistá (Buddleia alternifolia) kvete na loňských, starších výhonech, takže pokud ji teď seříznete, z květů se moc těšit nebudete. Tento druh tedy musíte řezat až po odkvětu.

Jak se řeže komule Davidova

Komuli Davidovu můžete řezat již nyní, jakmile začnou rašit nové listy. Díky tomu lépe poznáte, které výhony jsou namrzlé a odumřelé a ty můžete buď odstranit celé, nebo odstraníte jen tu namrzlou část, a to až k prvnímu, zdravému očku. Na komuli ponechejte opravdu jen zdravé a silné výhony, ty slabé a poškozené vezměte klidně až země. U komule se nebojte být s řezem razantní, mnoho pěstitelů ji zkracuje na výšku 60 - 100 cm a komule velmi rychle obroste. Nikdy neřežte komuli za mrazu nebo v době, kdy meteorologové mrazy ještě předpovídají. Vyčkejte klidně do dubna, ničemu to nebude vadit a budete mít jistotu, že komuli oslabenou řezem nepoškodí mráz.

Znáte žlutě kvetoucí komuli?

Pokud milujete komuli Davidovu, která mívá květenství v barvě bílé, v odstínech růžové, červené, modré a fialové, tak vězte, že si můžete vysadit ještě komuli se žlutými květy. Jmenuje se komule Weyerova (Buddleia x weyeriana), která má žluté květy uspořádané do kulatých shluků, které vypadají jako žluté bambule. I tato komule kvete na nových výhonech, takže i tento druh můžete řezat na jaře spolu s komulí Davidovou.

Tyto druhy komulí nikdy neřežte

Kromě výše uvedených druhů komulí se spíše v zahraničí pěstují ještě další druhy, které řez nevyžadují vůbec. Pokud byste zahradní nůžky neudrželi v klidu, u těchto druhů se květů po řezu nedočkáte.

Jedná se o:

1. Komuli Colvilleovu

(Buddleia colvilei)

2. Komuli kulovitou

(Buddleia globosa) s oranžovým kulovitým květenstvím.

O autorce:

Vystudovala Zahradní inženýrství na České zemědělské univerzitě v Praze a již přes 20 let působí jako zahradní architektka. Její koníček se zároveň stal i její profesí, založila úspěšnou, realizační firmu, která svým zákazníkům ukazuje, že krásnou a udržovanou zahradu může mít každý, stačí jen vědět, jak na to. Své odborné znalosti a zkušenosti sdílí také na sociálních sítích a těší ji zájem fanoušků o rostliny a přírodu kolem nás. Zahradnímu oboru propadla natolik, že jej řadu let vyučovala na středních školách a vychovala tak několik generací mladých a perspektivních zahradníků.

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada