Trvalky můžete pěstovat i v květináči: pomocí pár zásad si vytvořte zelenou oázu na balkoně nebo terase

Pěstovat okrasné rostliny pouze v půdě již dnes není podmínkou. Díky bohatému sortimentu rostlin, ze kterého můžete vybírat, si můžete trvalkami osázet svoji terasu nebo balkon a vytvořit tak svoji oázu odpočinku a radosti. Na co se tedy zaměřit, aby vše odpadlo na výbornou?

1. Vhodná nádoba na trvalky je základ úspěchu - nikdy nezapomeňte na drenážní otvory

Nádoby pro trvalky musí být dostatečně velké, aby poskytovaly dostatek prostoru pro růst kořenů. Nikdy nesmíte zapomenout na drenážní otvory, které nejsou vždy u každé nádoby nebo květináče. Díky drenážním otvorům může voda odtéct, nehromadí se u kořenů a rostliny nehnijí. Nádoby mohou být z mrazuvzdorné keramiky nebo plastu podle preferencí, stylu terasy a také vašich finančních možností.

2. Jaké trvalky lze pěstovat v nádobě? Tyto rostliny jsou sázkou na jistotu

V nádobě můžete vesměs pěstovat většinu trvalek, nicméně jsou mezi nimi ty, které jsou vhodnější, než ostatní. Mezi oblíbené patří druhy jako pryšce, hosty, dlužichy, levandule, šalvěje, nižší druhy trav, rozchodníky a jiné skalničky a celá řada dalších, spíše kompaktně rostoucích druhů. S výběrem nejvhodnějších druhů do nádob vám jistě poradí v každém dobrém zahradnictví.

3.  Umístění na terase nebo balkoně -  zohledněte nároky na světlo

Při umisťování nádob s trvalkami na terase je třeba dbát na nároky jednotlivých druhů na světlo. Některé trvalky, především levandule a šalvěj vyžadují plné slunce, zatímco taková hosta či dlužicha preferují spíše zastínění. Je dobré, pokud do nádoby vysadíte rostliny s podobnými nároky na světlo a vlhkost.

4. Jak se starat o trvalky v nádobách - zásadní je voda a živiny

Trvalky pěstované v nádobách vyžadují pravidelnou zálivku, protože v nádobách půda rychleji vysychá. Frekvence zálivky závisí na druhu rostliny a velikosti nádoby. Obecně ale platí, že půda v nádobě by měla být vlhká, ne přemokřená. Během vegetačního období je vhodné trvalky pravidelně hnojit, aby měly dostatek živin pro růst a kvetení.

5. Správné přezimování trvalek v nádobě - stačí mulč nebo chvojí

Některé trvalky nejsou plně mrazuvzdorné a vyžadují ochranu před zimou. V zimních měsících je možné nádoby s trvalkami přemístit do méně exponovaných částí terasy. Rostliny, které snesou mráz, je možné přikrýt vrstvou mulče nebo chvojím. Mnoho druhů trvalek, například rozchodníky či netřesky udělají na vaší terase parádu i přes zimu, jsou totiž stálezelené a mrazuvzdorné.

O autorce:

Vystudovala Zahradní inženýrství na České zemědělské univerzitě v Praze a již 20 let působí jako zahradní architektka. Její koníček se zároveň stal i její profesí, založila úspěšnou, realizační firmu, která svým zákazníkům ukazuje, že krásnou a udržovanou zahradu může mít každý, stačí jen vědět, jak na to. Své odborné znalosti a zkušenosti sdílí také na sociálních sítích a těší ji zájem fanoušků o rostliny a přírodu kolem nás. Zahradnímu oboru propadla natolik, že jej řadu let vyučovala na středních školách a vychovala tak několik generací mladých a perspektivních zahradníků.

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada