Okrasné česneky oživí jarní zahradu i balkon: vysaďte si některý ze sedmi nejkrásnějších, třeba česnek azurový nebo aflatunský

Pěstování okrasných česneků není vůbec složité a na jaře, jakmile svými kulovitými květenstvími vykvetou, udělají radost nejen nám, ale hlavně včelám a čmelákům, kteří je milují.

Co potřebují česneky: se závlahou to vážně přehánět nemusíte

Česneky pochází se slunných stepí, a proto vyžadují dostatek světla, slunce a propustnou, nejlépe vápenitou, půdu. Česneky jsou velmi odolné vůči suchu, což je díky jejich zásobnímu orgánu v půdě, proto se zálivkou to u česneků vážně nepřehánějte, jinak cibule začnou zahnívat. Není náročný ani na živiny, vše, co potřebuje má právě v cibuli. Ozdobí jak záhony s trvalkami, tak i skalky či nádoby. Není tedy problém, těšit se z jejich květů třeba i na balkoně. Cibule okrasných česneků není nutné každým rokem vyjímat z půdy, dělá se to spíše proto, aby se nestaly terčem hladových hlodavců.

Jaké druhy česneků se pěstují nejvíce: vyzkoušejte i méně časté druhy

1. Česnek obrovský

Mezi ty nejčastější druhy okrasných česneků, které můžete vidět, patří zejména česnek obrovský (Allium giganteum), který má husté květenství a je vysoký kolem jednoho metru.

2. Česnek aflatunský

Dalším druhem je česnek aflatunský (Allium aflatunense), který kvete od května do června na téměř metrovém stvolu kulovitým, fialovým květenstvím o průměru kolem 15 cm.

3. Česnek azurový

Oblíbený je také česnek azurový (Allium caeruleum), který kvete v červnu, dorůstá výšky kolem půl metru a barva květenství je azurová.

4. Česnek kulatohlavý

V červenci kvete miláček všech čmeláků česnek kulatohlavý (Allium sphaerocephalon), který je vysoký od 40 do 80 cm a je zajímavý tím, že jeho květenství mění barvu v průběhu rozvíjení květu. Tento druh česneku je velmi oblíbený pro opylovače, na které působí jako magnet.

5. Česnek převislý

Nižší, kolem 30 cm je česnek převislý (Allium cernuum), který kvete v létě růžovými či bílými květy ve volnějším květenství.

6. Česnek nízký

Mezi úplně nejnižší druhy patří česnek nízký (Allium akaka) s výškou kolem 10 cm, který se hodí především pro pěstování ve skalce. Má velké, růžové polokulovité květenství, miluje slunce a je plně mrazuvzdorný. V Íránu tento druh pěstují jako zeleninu a využití nalezl i v tamní medicíně.

Medový česnek je blízkým příbuzným okrasných česneků

7. Česnek sicilský

Méně nápadná cibulovina, která je blízce příbuzná okrasným česnekům se nazývá Allium siculum nebo také Nectaroscordum siculum, v českém překladu se jedná o česnek sicilský, medový česnek nebo sicilskou medovou lilii. Květy této cibuloviny jsou široce zvonkovité, na dlouhých stopkách a díky tomu převisají dolů, tvoří tak fontánu nebo deštník. Barvy jsou proměnlivé a pohybují se v blízkosti zelenočerveného odstínu. Kvete ve stejné době jako okrasné česneky a stejně jako oni je i česnek sicilský velkým lákadlem pro včely a čmeláky, pro něž je bohatým zdrojem nektaru. Výška tohoto druhu je jeden metr.

O autorce:

Vystudovala Zahradní inženýrství na České zemědělské univerzitě v Praze a již přes 20 let působí jako zahradní architektka. Její koníček se zároveň stal i její profesí, založila úspěšnou, realizační firmu, která svým zákazníkům ukazuje, že krásnou a udržovanou zahradu může mít každý, stačí jen vědět, jak na to. Své odborné znalosti a zkušenosti sdílí také na sociálních sítích a těší ji zájem fanoušků o rostliny a přírodu kolem nás. Zahradnímu oboru propadla natolik, že jej řadu let vyučovala na středních školách a vychovala tak několik generací mladých a perspektivních zahradníků.

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada