Trvalky, které vám na terase nikdy neuschnou: vysaďte si tyto sukulenty nebo suchomilné skalničky

Sukulenty a suchomilné skalničky nevyžadují prakticky žádnou péči, protože jsou ze svých domovin zvyklé na sucho a vystačí si jen s občasným deštěm. Příliš vláhy jim naopak škodí a můžete je tak lehce zahubit. Při jejich výsadbě pamatujte pouze na odvod vody z nádoby a drenážní vrstvu, aby kořeny nestály ve vodě. A to je vážně vše.

Často se jedná o menší rostliny, které ale mohou být velmi rozmanité, mají buď různě barevné listy, krásné květy či různé tvary. Sázkou na jistotu jsou především netřesky, rozchodníky a kosmatce.

Netřesk střešní nemusí být pouze na střeše

Netřesk střešní (Sempervivum tectorum) získal své jméno podle toho, že roste na rozpálených střešních taškách a dnes se hojně využívá při osázení střešních zahrad. Dříve měla na střeše každá chalupa právě netřesk, protože se věřilo, že odpuzuje blesky. Netřesk střešní neboli skalní růže se pěstuje především pro dekorativní růžice listů, ale v období kvetení vás určitě potěší svými růžovými květy. Rostlina podobně jako jiné odrůdy začíná kvést v červnu a v kvetení pokračuje i během července. Netřesk opravdu vydrží veškeré nástrahy počasí a netrpí žádnými škůdci ani chorobami. Vaše balkony a terasy zkrášlí po celý rok, neboť je stálezelený a „stálekrásný“. Krásný je do skalky, truhlíku či na hroby.

Rostliny, co vše „rozchodí“ aneb rozchodník je správná volba

Rozchodníky (rod Sedum sp.) je velmi bohatý rod s mnoha druhy. Rozchodníky jsou také nejčastější rostlinou na střešních zahradách, kde při správné kombinaci jednotlivých druhů vytváří často zajímavé obrazce. Chcete-li osázet střešní zahradu a nechce se vám vysazovat jednotlivé rostliny, použijte rozchodníkový koberec, který jen „natáhnete“ na připravenou plochu a máte hotovo. Všechny rozchodníky mají nejen dekorativní, barevné listy, ale i krásné květy.

Fascinující klenot z afrických hor: seznamte se s kosmatcem

Delosperma neboli kosmatec je stálezelená, tučnolistá rostlinka, která se přízemně plazí po povrchu půdy. Velmi krásná je pro osázení nádob či koryt, kdy vysadíte-li ji k okraji, bude převisat a především v době květu poskytne nevšední podívanou. Kvete poměrně dlouho a to od května často až do října, přičemž květy jsou drobné, plnokvěté a září pestře žlutou nebo růžovou barvou. Otevírají se na plném slunci a pak se zase na noc zavřou.

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada