Svažité pozemky nejsou v dnešní době nic výjimečného a není proto divu, že problémy s osázením takových míst dnes řeší velká část obyvatelstva. Nicméně i svah se dá osázet tak, abyste získali krásné, zelené společenstvo rostlin, které nejen, že pokvete, ale poroste i ve stínu, v podmínkách, kde se mnohým rostlinám, natož třeba trávníku, příliš nedaří. Přístup k osázení svahu musí být dobře promyšlený a musí si zachovat nejen svoji estetickou funkci, ale také funkci praktickou, především by rostliny měly sloužit jako prevence eroze a k zajištění dlouhodobé stability půdy.
Než začnete vybírat druhy
Ještě před tím, než začnete bezhlavě nakupovat plazivé rostliny, nejprve si dobře projděte prostor, který chcete osázet. Jde o to, jaký je zde sklon, jaká je orientace ke světovým stranám, jaká je zde půda a musíte také zvážit, jak vysoké rostliny se sem hodí. Než vyrazíte do zahradnictví, vytvořte si přesný seznam rostlin, případně kultivarů, které jste si zvolili. Díky tomuto seznamu, tak ušetříte peníze, protože nebudete zbrkle pobíhat po zahradnictví, ale budete cíleně hledat daný druh. S tím vám koneckonců může pomoci i odborný personál, který bývá v každém dobrém zahradnictví zákazníkům k dispozici.
Trvalky, které můžete vysadit na svah ve stínu či polostínu
1. Paznehtník
Paznehtník měkký (Acanthus mollis)poroste i na sluníčku, ale stejnou službu vám poskytne i ve stínu či polostínu. Jakmile zakoření, velmi dobře zvládá sucho, takže ihned po výsadbě vyžaduje dostatek vody. Paznehtník je poměrně výrazná trvalka, která se pyšní úctyhodnou výškou až 150 cm. Jakmile se mu u vás na zahradě daří, a ono se většinou daří, dokáže se množit samovýsevem a rychle se rozrůstat. Velkou výhodou je, že netrpí žádnými škůdci.
2. Violka
Violka nebo také maceška (Viola wittrockiana) je poslední dobou velmi oblíbenou dvouletkou vysazovanou hlavně do nádob, ale macešky v sobě skrývají mnohem větší potenciál, než který prozatím využíváme. Violka poroste všude, i na slunci a kvete od května do června. Violky preferují propustnou půdu a jsou půdopokryvné. Byť se jedná o dvouletky, než matečná rostlina odumře, stihne vytvořit spoustu nových semenáčů, které se velmi rychle ujímají.
3. Mitrovnička
Mitrovnička (Tiarella laciniata) roste do výšky asi 30 cm a v době květu přitahuje opylovače. Kvete v květnu a dle druhu nás svými květy těší až do podzimu. Květy bývají záplavou růžových a bílých květů. Mitrovnička je jednou z mála trvalek, které jsou okrasné nejen květem, ale i listem, ty jsou hvězdicovité s tmavými žilkami. Mitrovnička miluje vlhkou a humózní půdu.
4. Kakost
Kakost oddenkatý (Geranium macrorrhizum) se dokáže velmi ochotně rozrůstat oddenky a kvete od května do července, většinou růžovými či bělavými květy. Kakost oddenkatý je nízký, vyroste maximálně do výšky 40 cm a díky tomu vytváří hustý porost. Po odkvětu ale jeho okrasa nekončí, protože dekorativní jsou i jeho listy, které se na podzim zbarvují do různých odstínů červené.
5. Pérovník
Pérovník pštrosí (Matteuccia struthiopteris) jekapradina, která bývá dominantou svahu. Dorůstá do výšky 1,2 metrů a vytváří dlouhé, vzpřímené vějíře listů svěže zelené barvy. Velmi často se jeho listy používají k řezu nebo při aranžování květin jako doplňková zeleň.
6. Zavřitec
Zavřitec citlivý (Onoclea sensibilis) je opět druh kapradiny, které se daří ve vlhké půdě. Je nižší, než pérovník a dorůstá do výšky 60 cm.
7. Včelník
Včelník (Dracocephalum rupestre) je vyšší, dlouze kvetoucí trvalka, která přitahuje opylovače. Včelník se šíří podzemními oddenky a kvete od srpna do září.
8. Škornice
Škornice (Epimedium sp.) je stále málo vysazovaná trvalka, která má až exoticky vyhlížející jemný květ. Škornice roste do výšky asi 40 cm, zvládá i občasné sucho a kvete od dubna do května. Tato trvalka je okrasná i svými listy, které dle kultivaru mohou být různě panašované a na podzim bývají zbarvené do červena.
9. Pitulník
Pitulník žlutý (Lamiastrum galeobdolon) je podobný hluchavce především svými květy a je to dáno tím, že patří do stejné čeledi. Pitulník miluje vlhčí půdy, vytváří zajímavý pokryv půdy a dorůstá do pouhých 20 cm. Kvete od dubna do května zářivě žlutými květy podobné květům hluchavky.
10. Plicník
Plicník (Pulmonaria longifolia) je okrasný hlavně svým listem, vyžaduje vlhkou půdu. Roste v lesích, houštinách a daří se mu i na vápenité půdě. Přitahuje opylovače.
11. Hluchavka skvrnitá
Hluchavka skvrnitá (Lamium maculatum) je nenáročný druh hluchavky, který roste do výšky pouhých 20 cm a rychle vytváří hustý koberec listů. Vyžaduje vlhčí půdy, kvete od května do června a přitahuje opylovače.
12. Zběhovec
Zběhovec plazivý (Ajuga reptans) je dokonalá trvalka do stínu, kde vytváří husté koberce nádherně zbarvených květů, nejčastěji modré a bílé barvy. Zběhovec plazivý je náš domácí druh a běžně jej můžete vidět třeba v lese na procházce. Zběhovec je dle kultivaru okrasný květem i listem, které mohou být buď různě panašované nebo barevné, nejčastěji bývají zbarvené do tmavě vínové barvy. V době květu, což je od května, rovněž přitahuje opylovače.
O autorce:
Vystudovala Zahradní inženýrství na České zemědělské univerzitě v Praze a již přes 20 let působí jako zahradní architektka. Její koníček se zároveň stal i její profesí, založila úspěšnou, realizační firmu, která svým zákazníkům ukazuje, že krásnou a udržovanou zahradu může mít každý, stačí jen vědět, jak na to. Své odborné znalosti a zkušenosti sdílí také na sociálních sítích a těší ji zájem fanoušků o rostliny a přírodu kolem nás. Zahradnímu oboru propadla natolik, že jej řadu let vyučovala na středních školách a vychovala tak několik generací mladých a perspektivních zahradníků.