Zajímavá fakta o dvoutvárce, která vám pomohou s jejím pěstováním

Dimorphotheca: klenot z Jižní Afriky krásně ozdobí nejen váš balkon 

Dimorphotheca patří do rozsáhlé a všudypřítomné čeledi hvězdnicovitých. Jejím domovem je Botswana, Eswantini, Lesotho, Namibie, Jihoafrická republika nebo třeba Zimbabwe. Je jedním z 8 rodů patřících do tribu Calenduleae

Jak dvoutvárka  vypadá? 

Zatímco divoké druhy Dimorphotheca sinuata (čili oranžová) nebo pluvialis (dešťová kopretina) se mohou lišit, u nás nejčastěji narazíte na hybridy. Tyto kříženci, kteří vznikli nejspíše spojením obou dvou, vás překvapí bohatstvím barev. Kromě sytě oranžové se tak můžete setkat s květy bílými, světle žlutými, zlatožlutými, meruňkovými nebo růžovočervenými. Samotné květenství je úbor, kde na středovém terčíku sedí drobné květy, zatímco krajní okvětní lístky jsou protažené a tvoří to, co vnímáme jako okvětní plátky. 

Dvoutvárka dorůstá do kompaktní výšky 25-30 cm. Ze základní růžice úzkých, kopinatých, hrubě pilovitých listů, dosahujících délky až 8 cm, vyrůstají měkké, křehké lodyhy zakončené velkým úborem. Její květy se plně otevírají za slunečného a teplého počasí a zcela se uzavírají při dešti a zatažené obloze. 

 

Letničkový kalendář: kdy začít s výsevem nejčastěji pěstovaných letniček

www.nkz.cz

Jak pěstovat dvoutvárku 

Pro pěstování dvoutvárky platí jednoduché pravidlo, čím více slunce a tepla jí dopřejete, tím více vám bude kvést. Tato rostlina doslova prahne po slunečních paprscích. Potřebuje je minimálně 6 hodin denně. Ideálním stanovištěm pro ni tedy je plně osluněné místo chráněné před silným větrem. 

Výsadba dvoutvárky 

Dvoutvárka upřednostňuje hlinitopísčitou zahradní půdu, která je dobře propustná a bohatá na živiny. Příměs humusu je vítaná. Naprosto nezbytná je ale dobrá drenáž, protože rostlina nesnáší přemokření a stání ve vodě (může to vést k hnilobě kořenů). Dimorphoteca se nejčastěji vysévá v březnu v interiéru, aby se ze semen vypěstovaly sazenice, které půjdou ven až koncem dubna. Při výsevu semena rozprostřete po povrchu půdy a lehce je zahrňte zeminou.

V případě přímého výsevu ven na záhon počkejte až do poloviny dubna, kdy už nehrozí silnější mrazy. U tohoto způsobu výsevu však musíte počítat s pozdějším nástupem kvetení. Předpěstované mladé rostlinky se sází v rozestupu 15-20 cm. Zasadit je můžete do záhonů, skalek i štěrkových zahrad. Hodí se ale i do květináčů a truhlíků, kdy jimi můžete ozdobit balkony a terasy. Skvěle vypadají i v kombinaci s jinými letničkami (hodí se měsíčky, sedmikrásky nebo dokonce i muškáty). 

 

Jak se starat o dvoutvárku? 

Dvoutvárka potřebuje pravidelnou, ale mírnou zálivku, a to především v horkých dnech. Půda by měla být stabilně mírně vlhká. Dejte si pozor na přemokření, to je jejím největším nepřítelem. Velmi snadno může způsobit její zánik. Při zalévání si dejte také pozor, abyste nezalili její listy, protože to může způsobit houbové onemocněníAby vám dvoutvárka bohatě a dlouho kvetla, je dobré ji pravidelně přihnojovat. A to nejlépe jednou za 14 dní hnojivem pro kvetoucí rostliny. Pokud má být zdravá, měli byste pravidelně odstraňovat odkvetlé květy. Pomáhá to předcházet některým chorobám a udržuje to rostlinu stále pěknou. 

Jedinečný balkon s nádechem exotiky: kapská kopretina vás nadchne a do kapsy strčí i muškáty

www.nkz.cz

Potenciální škůdci a choroby dvoutvárky 

Všeobecně vzato je dvoutvárka poměrně nenáročná rostlinas dobrou odolností vůči chorobám a škůdcům. Přesto však vyžaduje pravidelnou kontrolu. Pozlobit ji totiž mohou mšice a slimáci. Z hlediska chorob jsou nejrizikovější houbová onemocnění, která jsou výhradně spojena s nadměrnou vlhkostí. 

 

Zajímavost na závěr 

Květ dvoutvárky se v případě nepřízně počasí (v dešti, chladu, tmě) zavírá. Víte, ale proč? Je to velmi zajímavé, děje se tomu z důvodu ochrany pylu a nektaru před poškozením nebo vyplavením. Rovněž pak i kvůli ochraně reprodukčních orgánů rostliny

Pěstování dvoutvárky
Video tipy pro spokojenou zahradu od redakce Naše krásná zahrada