Krvavec: Dokonalá trvalka, která stále nemá své pevné místo na našich zahradách. Tyto druhy patří mezi nejkrásnější a některý můžete i sníst

Seznamte se s krvavcem, méně známou trvalkou

Trvalky jsou oblíbené pro pěstování jak na volných záhonech v zahradě, tak v nádobách na balkoně, nebo tvoří základ osázení střešních zahrad. Vyšší trvalky se pak využívají k řezu do vázy. Jednou z trvalek, která si naší pozornost rozhodně zaslouží, je krvavec (Sanguisorba sp.). Je nenáročný a hodí se zejména do přírodních výsadeb. Krvavců existuje řada druhů a kultivarů, obecně se však vyskytuje v celé Evropě, Asii, Japonsku a v Severní Americe a patří do stejné čeledi jako třeba jabloně, takže růžovité.

Jak krvavec vypadá

Krvavec dorůstá různých velikostí, od několika centimetrů až po 2,5 metru. Většina z krvavců roste na vlhkých stanovištích, pár druhů preferuje sušší stanoviště. Tato trvalka má zpeřené listy se zubatými okraji a rozvětvené drátovité stonky s květy na konci. Právě květy jsou tím největším lákadlem, ladně se pohupují a svým tvarem trochu připomínají květy vrby jívy neboli kočičky. Dle názvu by se mohlo zdát, že krvavec pokvete pouze v rudé barvě, ale není tomu tak. Barva květů se pohybuje od bílé, přes růžovou, červenou až po švestkovou.

Nejatraktivnější stálezelené trvalky, které vás nikdy nenechají ve štychu. Těchto 10 druhů patří mezi absolutní špičku

www.nkz.cz

S kým krvavec pěstovat a co vyžaduje

Krvavec preferuje vlhčí stanoviště a dobře odvodněnou půdu. Poroste nejlépe na plném slunci, maximálně v mírném polostínu. Máte-li zahradu ve stínu, krvavec raději nepěstujte, moc by se mu u vás nelíbilo. Naopak pro zahradu ve stylu luční či přírodní výsadby je krvavec naprosto jasnou volbou. Velmi krásně vypadá v kombinaci s vysokými travinami, kdy se společně pohybují ve větru a vytváří příjemný, harmonický celek.

Listy zmizí, květy zůstanou

Krvavec vám bude na záhoně svými květy dělat radost zhruba od června do září a na podzim mu, stejně jako u většiny trvalek, odumřou a zežloutnou listy. Uschlé květy však můžete na rostlině ponechat i přes zimu, vytváří totiž zajímavou dekoraci zahrady. Stačí, pokud je odstřihnete na konci zimy či na začátku jara, kdy již začínají rašit nové listy. Na jaře krvavec také můžete namnožit, a to jednoduchým dělením trsů.Velkou výhodou je, že krvavec netrpí na žádné choroby ani škůdce.

Vějířovka: Pěstování na balkonu zvládne i začátečník. Pro záplavu květů stačí dodržet několik jednoduchých zásad

www.nkz.cz

Tyto 3 druhy patří mezi nejkrásnější a nejvíce pěstované

1. Krvavec toten

Krvavec toten (Sanguisorba officinalis) je velmi běžná trvalka, kterou můžeme nalézt při procházce na louce. Na přízemní růžici listů vyrůstají dlouhé, téměř bezlisté stonky, které jsou zakončené hlávkami složenými z červenohnědých květů, které příjemně voní.

2. Krvavec Menziesův

Krvavec Menziesův (Sanguisorba menziesii) kvete o něco dříve než jiné druhy. Vytváří trs modrozelených listů, ze kterých vyrůstají stonky zakončené štětičkou v úžasné kaštanově fialové barvě. Velmi krásně vypadá v kombinaci s dochanem a rdesnem, je atraktivní pro motýly a dobře vyniká před kamenitou zídkou.

 

Nebeský bambus: Vysaďte si naprostou novinku mezi keři a sousedé puknou závistí

www.nkz.cz

3. Krvavec menší

Krvavec menší (Sanguisorba minor) má nádherné červené květy, které nejprve vykvétají v hustém klase kulovitého tvaru, později tvar změní. Ačkoliv má druhový název menší, i květy tohoto druhu si můžete řezat do vázy, kde vydrží zhruba jeden týden. Dorůstá do výšky kolem 50 cm. Tento druh krvavce je zajímavý tím, že jeho listy se využívají jako salátová zelenina a přidává se do různých pokrmů.

Krvavec do našich zahrad rozhodně patří

O autorce:

Vystudovala Zahradní inženýrství na České zemědělské univerzitě v Praze a již přes 20 let působí jako zahradní architektka. Její koníček se zároveň stal i její profesí, založila úspěšnou, realizační firmu, která svým zákazníkům ukazuje, že krásnou a udržovanou zahradu může mít každý, stačí jen vědět, jak na to. Své odborné znalosti a zkušenosti sdílí také na sociálních sítích a těší ji zájem fanoušků o rostliny a přírodu kolem nás. Zahradnímu oboru propadla natolik, že jej řadu let vyučovala na středních školách a vychovala tak několik generací mladých a perspektivních zahradníků.

Video tipy pro spokojenou zahradu od redakce Naše krásná zahrada