Proč fíkovníky pěstované v kontejnerech neplodí nebo plody jen pomalu dozrávají. Kdy je vody málo a kdy moc

V oblasti jižní Moravy, ale i v Polabí, tedy v nejteplejších místech Česka, se většině pěstitelů daří sklízet bohatou úrodu fíků i při jejich pěstování ve volné půdě. Pokud však žijete v chladnější oblasti nebo nejste majiteli zahrady, pak nezbývá než fíky pěstovat v kontejnerech, klidně i na balkonech a terasách. A pokud máte balkony zasklené, pak na nich můžete fíkovníky ponechat i v zimním období.

Fíkovníky pěstované ve volné půdě většinou nevyžadují téměř žádnou pozornost. Úspěšní pěstitelé se sice předhánějí v poskytování zaručených fíglů, ale pravdou je, že fíkovníky plodí, ať už je zaléváte nebo ne a nevyžadují ani pravidelné přihnojování. U fíkovníků pěstovaných v kontejnerech už to tak jednoduché není.

Jakou odrůdu fíkovníku vybrat

Fíkovníky pocházejí z jihovýchodní Asie a z jižní Evropy a dnes na ně můžete narazit ve volné přírodě v celém Středomoří. Bohužel představa, že stačí na dovolené u moře vytrhnou malou rostlinu fíkovníku nebo odříznout větvičku a nechat ji zakořenit ve vodě je mylná. Tamní odrůdy u nás neplodí. V našich podmínkách musíte pěstovat pouze fíkovníky, které nepotřebují speciální opylovače a náleží tak do tzv. adriatické skupiny fíkovníků. Vsaďte proto raději na odrůdy, které běžně zakoupíte v českých zahradnictvích nebo na internetu. Vhodné jsou například odrůdy 'Brown Turkey', 'Black Royal', 'Troja', 'Trojano' či 'Bornholm'.

Kam postavit kontejner s fíkovníkem

Pro umístění kontejneru s fíkovníkem vyberte nejlépe místo u stěny domu, orientované na jih, na východ nebo na západ, chráněné před větrem. Důležité je, aby si rostlina užívala sluneční paprsky déle než 6 hodin denně. Umístění u stěny je důležité, protože stěna v noci uvolňuje teplo, které se v ní přes den nakumuluje. Nezapomínejte také fíkovník nejméně jednou za 3 roky přesadit do větší nádoby.

Jak na zálivku fíkovníku v kontejneru

Fíkovník, vysazený do volné půdy žádnou zálivku nepotřebuje. U rostlin v kontejneru je to jiné. Ty vyžadují pravidelný přísun vody, v horkých dnech i 2x za den. Nikdy však nepoužívejte studenou vodu přímo z vodovodu, fíkovník nemá rád teplotní ani jiné šoky. Rostlina by neměla ani stát trvale v přemokřené půdě. Od poloviny března do června vyžadují fíkovníky vody více, pak už pomalu ubírejte. V zimním období udržujte substrát v kontejneru jen mírně vlhký, aby rostlina neuschla. To, že vám fíkovník na zimu shodí všechny listy, je však v pořádku.

Pozor na přemíru dusíku v půdě

Fíkovník roste jako blázen, ale netvoří plody, nebo se na něm malé plůdky objevují, ale nezrají. To může být znamení, že má vaše rostlina příliš mnoho dusíku v půdě. Přemíra dusíku v substrátu způsobuje bujný růst rostliny, ale fíkovníky pak málo plodí. Obecně fíkovníkům více hnojiva dopřávejte na začátku sezóny.

Fíkovníku dopřejte draslík

Na konci léta, klidně až v září, můžete použít hnojivo se zvýšeným obsahem draslíku. To podpoří nejen vyzrávání výhonů, ale také dozrávání plodů na fíkovníku. Pokud bude i na podzim dostatečně slunečné počasí, pak by měly plody ještě stihnout dozrát. Pokud patříte mezi pěstitele začátečníky, pak se také nenechte zmást barvou plodů. Každá odrůda dozrává jinak. Některé odrůdy mívají plody nafialovělé až vínové a u druhých se dočkáte jen barvy zelené až nažloutlé. Raději fík opatrně zmáčkněte. Pokud je plod měkký, bude i zralý.

Zdroj: autorský článek