Netradiční hnojivo z banánových slupek vdechne rajčatům druhý život: návod, jak ho jednoduše vyrobit

Banánové slupky jsou stejně prospěšné jako samotné banány

Banány jsou jednou z nejoblíbenějších a nejrozšířenějších tropických plodin na světě. Většina lidí si však vychutná pouze jejich sladký obsah a slupku vyhazuje do koše. A to je velká škoda! Mnozí lidé totiž nevědí, že i banánové slupky obsahují vysoké množství užitečných látek, které lze využít v zemědělství jako hnojivo. Banánové slupky jsou bohaté na dusík, draslík, fosfor, vápník a další stopové prvky. Dusík je zásadní pro tvorbu bílkovin a chlorofylu, což podporuje růst listů. Draslík je zase nezbytný pro správné fungování buněk, což napomáhá zlepšení odolnosti rostliny proti nemocem a škůdcům. Fosfor podporuje vývoj kořenů, květů a plodů. Vápník pro změnu zajišťuje stabilitu buněčných membrán.

Návod, jak jednoduše vyrobit a používat hnojivo z banánových slupek

Krok 1 - Sběr banánových slupek:

Nejprve si musíte opatřit nějaké banánové slupky. Pokud sníte banán, odložte si slupku někam do předem určené krabičky s víkem. Pokud totiž necháte slupku ležet volně, mohla by se stát lákadlem pro nepříjemné octomilky, kterých se pak musíte pracně zbavovat. Ideální je sběr slupek naplánovat na dobu, kdy děláte pokrm z více banánů, např. banánový dort.

Krok 2 - Suché nebo čerstvé slupky?

Slupky se dají použít buď čerstvé, nebo je můžete nechat nejprve usušit na slunci nebo v sušičce ovoce. Suché slupky se lépe rozloží a uvolní živiny postupně, což může být pro rostliny prospěšnější. Sušení můžete provést například tak, že slupky rozmístíte na předem připravený natažený provázek, případně je připevníte kolíčky na prádlo.

Krok 3 - Rozemletí banánových slupek:

Pokud jste se rozhodli použít ke hnojení čerstvé slupky, rozemelte je co nejjemněji v mixéru. Pokud máte sušené slupky, rozemelte je na jemný prášek v mixéru nebo hmoždíři.

Krok 4 - Aplikace na rajčata:

Hotový banánový prášek můžete přidat přímo do půdy kolem kořenů rajčat. Doporučuje se to udělat při vkládání sazenic nebo v průběhu vegetačního období. Ideální dávkování je kolem 1-2 lžic prášku na jednu rostlinu. Prášek také můžete smíchat s vodou a rajčata s ní zalévat. V případě, že používáte hnojivo z čerstvých banánů, vmíchejte 1 vrchovatou lžíci hmoty do půdy ke každé rostlině.

Krok 5 - Jak často rajčata hnojit:

Hnojení rajčat banánovým práškem provádějte pravidelně, ale nepřehánějte to. Ideální frekvence hnojení banánovými slupkami je jednou za dva až tři týdny. Dbejte na to, aby hnojivo bylo rovnoměrně rozloženo v půdě kolem rostliny.

Krok 6 - Pozor na přebytečné množství hnojiva!

I když jsou banánové slupky pro rostliny prospěšné, nesmíte to nepřehánět s množstvím. Přebytečné hnojení může vést k nadměrnému hromadění živin v půdě, což může způsobit uvadnutí rostliny či plísně.

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada