Proč hortenzie velkolistá nekvete? Nejčastěji kvůli špatnému řezu, přehnojení dusíkem...

Hortenzie velkolistá patří k rostlinám, které se pěstují snadno. Podmínkou je ale správně vybrané místo, resp. půda chudá na vápník a oslunění. Pomineme-li půdu (hortenzie je známá kyselomilná rostlina), je dobré vědět, že hortenzie preferuje světlé, ale spíše polostinnéstinné stanoviště. Než tedy začnete řešit, proč hortenzie nekvete (nebo kvete málo), zamyslete se nad jejím umístěním. Na přímém slunci se jí totiž nedaří a v přílišném stínu zase nasazuje na květy později a mnohem méně. 

Hortenzie nekvete kvůli špatnému řezu

Nejčastější příčinou nekvetení je však u hortenzie špatný řez. Hortenzie velkolistá totiž zakládá květenství v předchozím roce. Pokud tedy na jaře její výhony razantně seříznete, odstraníte tak i založené květní pupeny a hortenzie nevykvete. 

Přehnojení hortenzie dusíkatým hnojivem

Důvodem, proč hortenzie nekvete, může být i její jednostranné hnojení např. rohovinou. Ta je významným zdrojem dusíku, který však u rostlin podporuje především růst a tvorbu listů. Přílišné hnojení dusíkem tedy brzdí nebo zastavuje kvetení hortenzií. 

Nepravidelná zálivka hortenzií a šok z přelití 

Další významnou chybou v pěstování hortenzií, která může mít na kvetení hortenzií vliv, je nepravidelná zálivka. Kvůli ní totiž dochází k přesychání rostlin, uvadání listů a následnému šoku z nadměrného přelití. Pravidelné zalévání a vhodné množství měkké vody (tvrdou z vodovodu snáší špatně) je důležité zejména během horkých letních dnů, zvláště u hortenzií v nádobách

Zmrznutí květních pupenů hortenzií 

Jako možná příčina, proč hortenzie nekvetou, se nabízejí i pozdní jarní mrazíky. Ty mohly způsobit zmrznutí již založených květních pupenů, a rostliny proto daný rok vůbec nevykvetou. Při nebezpečí pozdních mrazíků se proto doporučuje hortenzie na noc preventivně zabalit do netkané textilie

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada