Jak na řez fíkovníku

Fíkovník smokvoň (Ficus carica) patří k nejstarším užitkovým rostlinám. Jeho domovem je sice oblast Středozemního moře, ale v našich zeměpisných šířkách je oblíbenou přenosnou rostlinou. Stromky fíkovníku mají zpravidla krátký, mírně stočený kmínek a spíš rozkladitou korunu. První rozvětvení leží hodně nízko. Zpětný řez pomáhá rostliny prosvětlit, ale vždy s ním počkejte do doby těsně před rašením (konec února, počátek března), abyste dokázali poznat, zda některé větve nejsou namrzlé.

Bez řezu se z fíkovníku stane nepřehledné houští

Při vydatném řezu se nejprve krátí jednotlivé vytáhlé výhony. Kromě toho byste měli pečlivě odstranit příliš hustě rostoucí a také křížící se větve. Řežte vždy na jeden pupen anebo větvení.

Jestliže necháte statné keře růst několik let bez zásahu, vytvoří se nepřehledné houští. Teď můžete důkladně ořezat také starší fíkovníky, které po letech začaly vyholovat uvnitř koruny. Řez podpoří růst nových výhonů. Pokud ovšem hodláte sklízet plody, řez vynechte, protože fíky se tvoří a dozrávají na dvouletém dřevě, tedy na výhonech z minulého roku. 

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada