Popínavé letničky pro balkony a terasy
Popínavé letničky patří mezi nejrychleji rostoucí zástupce rostlinné říše. Zatímco popínavé trvalky potřebují několik let, aby vytvořily dostatečnou zelenou stěnu, letničky zvládnou během jediné sezóny vyrůst i do výšky více než dvou metrů. Vybrali jsme pro váš nejkrásnější z nich, které se snadno pěstují, mají jen malé nároky na péči, a přitom s jejich pomocí poměrně rychle vykouzlíte útulné zázemí pro letní relaxaci celé rodiny.
1. Hrachor vonný (Lathyrus odoratus)
Hrachor vonný patří mezi letničky s nejkrásnější vůní. Někdy se pěstuje i hrachor širokolistý jako trvalka, ten však nevoní. Hrachor vonný dorůstá do výšky asi 2 m a vykvétá květy s motýlovitou korunou v barvách od bílé, přes žlutou a všechny odstíny růžové až k vínové a fialové barvě. Upřednostňuje teplé a slunné stanoviště a vápnitou a středně vlhkou půdu.
2. Fazol šarlatový (Phaseolus coccineus L.)
Nenáročná a rychle rostoucí letnička, která dorůstá do značné výšky až 4 m, vykvétá obrovským množstvím květů v kombinaci červené a bílé barvy. Dekorativní jsou i následné dlouhé lusky plné semen, fazolí. Všechny druhy fazolů se vysévají až v druhé polovině května, protože jsou velmi citlivé na nízké teploty. Vyžadují hodně slunce a prohřátou půdu, ale také poměrně dost vláhy.
3. Thunbergie křídlatá, smatavka neboli černooká Zuzana (Thunbergia alata)
Právě pod posledním z názvů, černooká Zuzana, můžete tuto letničku znát nejčastěji. Proč, je určitě jasné na první pohled. Žluté nebo oranžové květy thunbergie mají nápadně hnědý střed připomínající tmavé očko. Černooká Zuzana se v našich podmínkách pěstuje jako letnička, ale můžete se o její přezimování v chladné, ale bezmrazé a světlé místnosti pokusit. Na jaře z ní odeberte řízky, které pokvetou dříve než nově vyseté rostliny. Staré rostliny se již dále nepěstují.
4. Povíjnice nachová (Ipomea purpurea)
Rychle rostoucí a nenáročnou letničku zdobí velké trubkovité květy v odstínech růžové, fialové, ale i bílé barvy. Povíjnice dorůstá do výšky až 3 m a vyžaduje slunné stanoviště a mírně vlhkou půdu. Vykvétá od července do září, ale její květy se otevírají až navečer a ve dnech, kdy slunce zůstane schované za mrakem.
5. Lichořeřišnice (Tropaeolum majus)
Velmi rychle rostoucí letnička se štítovitými listy a ostruhatými květy v barvách od žluté, lososové, přes oranžovou až po tmavě vínovou. Květy lichořeřišnice jsou jedlé a mohou se jimi zdobit například letní zeleninové saláty. Lichořeřišnice vyžaduje chudší, dobře propustnou půdu a slunné stanoviště. Pozor na přehnojování dusíkem, rostlina pak tvoří velké množství zelené hmoty na úkor kvetení.
6. Vilec (Cobea scandens)
Popínavá rostlina s atraktivními, většinou fialovými květy ve tvaru zvonku. Vyrůstá do výšky i několika metrů a k opoře se přichycuje úponky. S kvetením si tato popínavka dává obvykle načas, vykvétá v druhé polovině července a vyžaduje poměrně velké množství vody i časté přihnojování.
Praktické tipy pro pěstování popínavých letniček
- Vysévejte přímo na stanoviště na konci dubna nebo začátkem května, jakmile pomine nebezpečí mrazů.
- Zajistěte rostlinám oporu v podobě dřevěné treláže, dřevěných tyčí, sítě nebo obyčejných provázků.
- Rostliny pravidelně zalévejte, popínavky mívají poměrně velkou spotřebu vody, protože musí vyživit množství zelené hmoty.
- Přihnojujte nejméně každé 2 týdny, ale klidně i každý týden hnojivem pro balkonové rostliny.
- Odstraňte odkvetlé květy pro podporu dalšího nasazování poupat a kvetení.
Zdroj: idnes.cz; abecedazahrady.dama.cz