KVÍZ: Poznáte ty nejkrásnější letničky, které rostou na vaší zahradě? Otestujte se, zda dáte 10 z 10!

Letničky jsou druh rostlin, které se vysévají na jaře a kvetou v létě. Na podzim zvadnou a odumřou, protože nejsou schopné přežít zimu. Často se sama vysemení, tzn., že semena přes zimu na zemi vydrží a na jaře začnou růst. Nebo si můžeme semena uschovat a na jaře je znovu vysévat. Letničky jsou oblíbené pro svou pestrost a krásu, zdobí zahrady i balkony.


Letničky potřebují pro svůj růst a kvetení humózní a kyprou půdu, která umožňuje drobným semínkům a kořínkům pronikat do hloubky. Některé druhy jsou méně náročné, vydrží sucho nebo stín. Letničky obvykle milují slunce a teplo, vyžadují pravidelnou zálivku a nesmějí vyschnout při klíčení. Hloubka výsevu závisí na velikosti semínka, čím je větší, tím hlouběji ho zasypeme. Některá semena stačí jen rozsypat a přitlačit k zemi, aby je neodfoukl vítr.

Pokud chceme vysít celý záhon letničkami, je dobré si naplánovat jejich rozmístění. Sázíme nižší rostliny před vyšší, aby se navzájem nezastínily. Můžeme si nakreslit plánek s názvy druhů. Vemte také v úvahu barvy a tvary květů, aby k sobě dobře ladily a vytvářely harmonický celek. Některé letničky mají jednoduché květy, jiné plné nebo trubkovité. Některé mají jemné vůně, jiné silné nebo žádné.

Letničky potřebují pravidelnou péči po celou dobu kvetení. Odkvetlé květy odstraňte, aby se podpořila tvorba nových pupenů. Půdu pravidelně přihnojte organickými nebo minerálními hnojivy, aby byla dostatečně živná pro rychle rostoucí rostliny. Některé letničky mohou být napadeny škůdci nebo chorobami, proto je třeba je pravidelně kontrolovat a pokud bude třeba použíijte vhodné prostředky pro jejich ochranu.

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada