Půvabná bugenvilea může růst i na vaší zahradě či balkoně: stačí zvolit vhodný druh a správně zalévat

Pokud i vy patříte mezi její fanoušky, dobrou zprávou je, že ji můžete pěstovat i na vaší zahradě. Kvete poměrně dlouho a rozhodně přitáhnete závistivé pohledy všech kolemjdoucích. Dodržte pouze pár zásad jejího pěstování a propadněte jejímu půvabu.

Bugenvilea
Info ikona

Bugenvilea upoutá především okrasnými listeny, které jsou uspořádané vždy ve trojici kolem vcelku nenápadných, žlutavých květů

Bugenvilea (Bougainvillea sp.) je řídce trnitá liána, která pochází z Brazílie. Právě zde se stala národní květinou, ale setkat se s ní můžete takřka v každé zahraniční destinaci. Jméno získala po slavném francouzském botanikovi L. A. de Bougainvilleovi, který v 18. století studoval rostliny v Brazílii.

1. Začínáte s pěstováním bugenvileí? Zvolte vhodný druh pro začátečníky

V dnešní době již není problém běžně na našich zahradách pěstovat exotické druhy rostlin, které jsou již adaptovány na naše podmínky. Velmi často, což platí i v případě bugenvilei, ale nezvládají naše zimy a je nutné je tedy před ní ochránit. Pokud chcete vyzkoušet pěstovat bugenvileu a nechat porůst třeba svoji pergolu či nějakou zeď, vhodným druhem je bugenvilea lysá (Bouganvillea glabra). Tento druh má totiž robustní kořeny a snáší mnohem lépe chlad ve srovnání s jinými druhy.

Není květ jako květ: pestrobarevné listeny dokáží okouzlit každého

To, čím nás bugenvilea k sobě přiláká, nejsou květy, ale tzv. listeny. Okolo každého květu, který je nenápadný, krémově žlutý a vydrží jen několik dnů, bývá trojice listenů, které naopak vydrží barevné celé týdny. Mají trojúhelníkovitý tvar a jejich barva je nejčastěji jasně červená nebo fialově červená, někdy i růžová, žlutá, oranžová či bílá. U některých odrůd dokonce mění listeny barvu v příběhu rozkvětu či dokvétání. Bugenvilea dokáže okouzlovat svými listeny celé léto.

2. Jak se starat o bougainvillea?

Ačkoliv je to cizokrajná kráska, není až tak náročná na speciální péči. Jako ostatní rostliny vyžaduje především v létě dostatek závlahy a živiny. Hnojivo dodáváme pravidelně, protože vytváří poměrně hodně zelené hmoty. Pro dlouhodobé zbarvení listenů dodávejte hnojiva s vyšším obsahem fosforu. Použít můžete například hnojivo pro muškáty.

Při manipulaci s bugenvileou buďte opatrní. Rostlina totiž obsahuje jedovatý protein, který po škrábnutí o trn či kontaktu s mízou může vyvolat kožní dermatitidu. Příznaky zahrnují vyrážku, bolest nebo citlivost a svědění. Při případném pozření dochází k podráždění žaludeční sliznice.

Bugenvilea
Info ikona

Bugenvilea  je zcela běžná popínavá rostlina a vidět ji můžeme takřka všude při našich zahraničních cestách

3. Jak zazimovat Bugenvilea? Chraňte ji před přemokřením

Vezmeme-li v úvahu, odkud bugenvilea pochází, musíme ji ochránit před zimou a mrazem a včas ji přenést do místnosti s teplotou kolem 10°C. Při zazimování není náročná na světlo, protože na podzim shodí listy, které příští rok opět vyraší. Pro snazší zazimování je vhodné, pěstovat tuto popínavou rostlinu v nádobě a přes zimu přenést do zimních zahrad, studených skleníků, garáží či vestibulů. V zimě, při přezimování, značně omezíme zálivku, zaléváme v delších časových intervalech, přičemž nikdy nesmí být voda příliš ledová. To platí i během závlahy v sezóně.

Bugenvilea nesnáší přemokření, přeci jen, je to spíše suchomilná rostlina, takže při zalévání buďte opatrní. Na jaře pak rostlinu seřízneme a přihnojíme. Platí, že čím častěji ji budeme prořezávat, tím hustější a kompaktnější keř bugenvilea vytvoří.

4. Pro vybarvení listenů ji dopřejte plné slunce

Aby se listeny dostatečně vybarvily, musí být rostlina umístěna nejlépe na plné slunce. Nejvhodnější jsou místa, kde se daří i vinné révě, tzn. jižní až jihozápadní strana. Vyhřáté zdi, kam slunce pálí celý den, to je to nejlepší místo pro tuto krásku.

O autorce:

Vystudovala Zahradní inženýrství na České zemědělské univerzitě v Praze a již 20 let působí jako zahradní architektka. Její koníček se zároveň stal i její profesí, založila úspěšnou, realizační firmu, která svým zákazníkům ukazuje, že krásnou a udržovanou zahradu může mít každý, stačí jen vědět, jak na to. Své odborné znalosti a zkušenosti sdílí také na sociálních sítích a těší ji zájem fanoušků o rostliny a přírodu kolem nás. Zahradnímu oboru propadla natolik, že jej řadu let vyučovala na středních školách a vychovala tak několik generací mladých a perspektivních zahradníků.