Fazol s šarlatovými květy a jedlými lusky

Oblíbený fazol šarlatový (Phaseolus coccineus) vytváří bohatě olistěné stonky, které mohou dorůstat až do čtyř nebo pěti metrů. Už to je samo o sobě dostatečně atraktivní, zvlášť když rostlina nebo vícero rostlin popíná treláž z bílých latí, proutěný stojan nebo jinou oporu. K tomu přidejte bílé, zářivě oranžové, příp. dvoubarevné květy v řídkých hroznech a široké, obvykle zelené lusky. Dokonalost sama. A nejlepší na tom je, že si tu parádu můžete vypěstovat sami raz dva. 

Výsev až po zmrzlých 

Semena fazolu šarlatového se vysévají až ve druhé polovině května, kdy už nehrozí pozdní mrazíky, a to nejlépe do hnízd po několika semenech. Pěstování je shodné s fazolem zahradním. Rostliny potřebují kromě opory i slunce, kyprou a propustnou půdu, dostatek prostoru a hlavně hodně vláhy. Fazol šarlatový je cizosprašný, a při pěstování různých odrůd vznikají pestří kříženci. Oproti fazolu zahradnímu je tento druhu odolnější vůči chladu, a často plodí až do podzimu.

Levotočivost výhonků 

Fazol šarlatový můžete pěstovat ve volné půdě a vytvářet z něj zelené zástěny, optické předěly, nebo s ním popínat různé konstrukce z prutů či provázků, např. stan nebo iglú pro děti. Růst bude ale i v nádobách na terase nebo balkonu, kde dokáže vytvořit neproniknutelnou kulisu. Při navádění výhonů na konstrukci je dobré pamatovat na levotočivost stonků, tzn. pohyb proti směru hodinových ručiček. 

Sklizeň lusků i semen 

Plody fazolu šarlatového jsou až 30 cm dlouhé, ploché lusky s pestrými, žíhanými nebo mramorovanými semeny. Ta můžete nechat plně dozrát nebo sklízet ještě nedozrálé lusky k přípravě různých pokrmů. Nezapomeňte ale, že fazol musí projít tepelnou úpravou! 

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada