Jak se pěstuje levandule na ostrově Hvar

Hvar je čtvrtým největším chorvatským ostrovem a nejvíce turistů na něj míří v červnu a červenci, tj. v době kdy kvete levandule. Pěstování levandule na Hvaru nahrává hlavně středomořské klima s teplými léty a mírnými zimami. Na chorvatském Jadranu má levandule k dispozici dokonce největší počet hodin slunečního svitu za rok.  

Levandule a velké ničivé požáry na Hvaru

Slunečná, horká a suchá léta však byla také příčinou velkých požárů, které Hvar postihly zejména v letech 2003 a 2017. V roce 2003 požáry sežehly téměř 5000 ha ostrova, zejména borové lesy a zemědělské plochy, tedy i pole s levandulemi. Na ostrově navíc nejsou žádné řeky a jen malé množství sladkovodních pramenů (pitná voda je na ostrov přiváděna podmořským vodovodem z pevniny). 

Dříve se Chorvaté snažili levandulová pole obnovovat, opakované výsadby se jim však finančně nevyplácejí. V 60. letech minulého století přitom z Hvaru pocházela celá desetina z celosvětově vyprodukovaného objemu levandulového oleje. 

Levandulový byznys je hlavně dřina

Pokud si představujete, jaká je práce na levandulovém poli romantika, tak jste vedle. Podle místních pěstitelů je to dřina. Levandule na Hvaru roste na kopcích a políčkách ohraničených kamennými zídkami. Nejkvalitnější levandule navíc vyrůstá v nejvyšších částech ostrova. Sklizeň levandule se tudíž provádí ručně, protože mechanizace se do kopců a na kamenné terasy nedostane. 

Tvrdá práce za nevelký peníz proto odvádí mladší generace za snazším výdělkem do přímořských a turisticky hojně navštěvovaných měst. O levandule je navíc nutné se starat, zejména řezem, jinak začnou jejich polokeře brzy vyholovat a méně kvést. Staré výsadby je nutné také pravidelně obnovovat. Často tu narazíte na přestárlá a prořídlá políčka, část plantáží ale přece jen několik nadšenců obnovuje. 

Další bylinky a rostliny na ostrově Hvar

Přes přestálé požáry se na Hvaru stále vyskytuje velké množství rostlin. Kromě levandule na něm rostou i další bylinky, jako například šalvěj, tymián, mateřídouška, rozmarýn, kopr, fenykl nebo majoránka, vavřín, myrta, saturejka... Pěstuje se tu také jižní ovoce, vinná réva, olivovníky, pistácie a v přímořských městech narazíte na datlovníky, opuncie nebo agáve. 

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada