Zazimování jezírka a dalších vodních prvků

I když si vodní hladina zachovává své kouzlo i na podzim, je načase začít se zazimováním – a to dřív, než začne mrznout. Malá jezírka a bazény zamrznou rychleji než větší vodní plochy, proto s nimi začněte.

Co dělat se zarostlým jezírkem

Co s rostlinami při zazimování jezírka 

Ve velkém zahradním jezírku můžete vodní rostliny nechat, ty citlivé však přesuňte do nezámrzné hloubky; z mělké či malé nádrže je ale raději vyberte. To platí především pro citlivé druhy rostlin, jako jsou například trpasličí lekníny (leknín čtverhranný, Nymphaea tetragona).

Odřízněte uschlé části rostlin a koše uložte do vědra s vodou tak, aby substrát nevysychal. Rostliny ponechte v chladné místnosti, kde nemrzne. Vůbec nevadí, když je uložíte ve tmě, stejně jsou v zimním klidu. Velké rostliny, jako jsou orobince (Typha) nebo šípatky (Sagittaria), jsou ale na uskladnění většinou nepraktické. Nechte je na místě, jejich vzhled upravíte až na jaře.

Zahrada i pro žáby a čolky

Jak zimovat tropické vodní rostliny 

Složitější situace nastává s tropickými vodními rostlinami, jako jsou babelka řezanovitá (Pistia stratiotes), tokozelka vzplývavá (Eichhornia crassipes) nebo nepukalky (Salvinia). I ty by měly přezimovat v místnosti, kde nemrzne, ale potřebují světlo: ve tmě mohou zahynout nebo ztratí hezký vzhled. Pomůže, když je dáte blízko okna nebo světlíku. Větší šanci na přežití mají rostliny tam, kde je můžete uložit do bazénku či akvária, a ještě jim posvítit speciální lampou na rostliny.

Jak udržet zahradní jezírko čisté

Jezírkové čerpadlo a síť k zachytávání listí 

Čerpadla, která zajišťují průtok vody v malých fontánách, vřídelních kamenech či jezírkách, uložte na zimu do bezmrazé místnosti. Vyjměte čerpadlo z vody, vodu vylijte a čerpadlo důkladně vyčistěte. Pak jej naplňte čistou vodou a uložte do kbelíku s vodou ve sklepě nebo technické místnosti, kde nemrzne. Nenechávejte zařízení na suchu, protože těsnění by mohla vysychat a křehnout a v budoucnu by neplnila svou funkci. Zabráníte také tvorbě rzi, která by na jaře mohla působit problémy. 

Aby na podzim do jezírka nenapadalo listí, natáhněte nad hladinou speciální síť. Zabrání tomu, aby se listy ve vodě rozkládaly a zvyšovaly množství živin pro růst řas. V obchodech jsou k dostání sítě různých velikostí. K nim můžete přikoupit i potřebné kolíčky na připevnění či nosné tyče, které poslouží k uchycení sítě nad hladinou.

Co s řasami v jezírku nebo rybníčku?

Ryby v zimě nepotřebují krmení, ale vzduch 

S nižšími teplotami se zpomaluje metabolismus ryb. Proto pokud poklesne teplota vody v jezírku s rybami pod 12 °C, ryby už nekrmte, je to zbytečné. Krmení by pouze znečišťovalo vodu a způsobovalo problémy se zahníváním. 

Co ale ryby po celou zimu potřebují, je vzduch. Aby voda v jezírku nezamrzla, používají se speciální protizámrazové systémy, například plováky se vzduchovacím čerpadlem. Výměně plynů mezi vodou a vnějším prostředím napomáhají také pobřežní rostliny, jako jsou rákosy a orobince. 

Jak pečovat o ryby v jezírku

Jak uskladnit malé nádrže a vany jezírek 

Vyčištěné a suché plastové nádrže a vany malých jezírek můžete před mrazem rovněž schovat pod střechu – do sklepa, garáže nebo do technické místnosti. Dřevěné sudy však nechte venku, stačí je obrátit vzhůru nohama. Díky větší vlhkosti vzduchu venku nebude dřevo tak rychle vysychat, a nebude tedy v následující sezoně propouštět vodu. A pokud by se to přece jen přihodilo, tyto drobné štěrbinky se zatáhnou, jakmile do sudu na jaře napustíte vodu a dřevo zase nabobtná. 

Kdy a jak připravit bazén na zimu

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada