Čas na výsadbu kapradin

Jak postupovat pří výsadbě kapradin

  • Nejprve ponořte kapradinu v květináči do kbelíku s vodou a počkejte, dokud z kořenového balu nepřestanou unikat vzduchové bubliny. Teprve poté vyjměte rostlinu z nádoby a pusťte se do výsadby. 
  • Při vysazování si dejte pozor na oddenek. Roste-li vzhůru, vsaďte kořenový bal o něco hlouběji, než byl v nádobě. Pozor ale, hlubší výsadba není namístě u kapradin s plazivými oddenky, jako je netík nebo osladič. Půdu kolem rostliny následně utužte rukama. 
  • Aby se kořenový bal dobře spojil s půdou, rostlinu po výsadbě důkladně zalijte. Nakonec můžete povrch zeminy pokrýt mulčovací kůrou, která pomůže udržet vláhu v půdě.

Které kapradiny jsou nejkrásnější

Které kapradiny stojí za pozornost? Všechny, ale atraktivní je třeba netík znožený (Adiantum pedatum). Potřebuje stanoviště s kyselou humózní půdou a jeho kořenový bal se vysazuje do stejné výšky jako v květináči. Dalším zajímavým druhem je papratka niponská (Athyrium niponicum ’Metallicum’), která prospívá v polostínu nebo ve stínu, v mírně vlhké až vlhké půdě. Kapradina štětinonosná (Polystichum setiferumPlumosum Densum) je zase stálezelená a celkově nenáročná.

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada