Jehličnany v zimě hodně trpí: dopřejte jim správnou péči, jinak během následujícího roku uschnou či pomalu odumřou

Zasněžená zahrada

Jehličnany by neměly tvořit kostru zahrady

Krásu jehličnanů oceníme vždy až po opadu listu u listnatých stromů a keřů, kdy se teprve ukáže jejich jedinečnost. Jehličnany by však neměly tvořit základní kostru zahrady, tzn., být zde v převaze, a to hned z několika důvodů. Jehličnany neopadávají a díky tomu není na zahradě na podzim třeba hrabat listí, to je jistě výhoda. Jsou krásné po celý rok a většinou vyžadují mnohem méně péče, než listnaté stromy. Nicméně právě to, že neopadávají a jsou po celý rok stejné, zde činí i jejich nevýhodu a tou je fádnost. Stále se díváte na stejnou barvu jehličí, stejný tvar, atd., chybí zde variabilita, kterou nabízí právě listnaté stromy, které se mění během celého roku a je tedy vždy na co se dívat. Budou-li na vaší zahradě převažovat jehličnany, bude vás to brzo nudit, bude vám tam chybět barva listů, květů a stejně pak budete muset doplnit do zahrady právě listnaté dřeviny.

Jak zazimovat jehličnany

Máte-li na zahradě nějaké sloupovité jehličnany typu thuje, cypřiš, jalovec, měli byste je ještě před tím, než začne sněžit, svázat a stáhnout větve pomocí provázku či vázacího popruhu. Jakmile totiž napadne sníh, hrozí, že se větve pod tíhou sněhu rozklesnou, a nikdy je pak nevrátíte do původní podoby. Většinou pak dochází k tomu, že celkový habitus jehličnanu je pak natolik nevzhledný, že mnoho lidí přistoupí k odstranění celého jehličnanu a řeší jeho náhradu. Na podzim je také vhodné dodat jehličnanům vhodné živiny, především pak draslík, který zabezpečí jejich odolnost vůči mrazu. Nikdy nesmíte používat hnojiva s obsahem dusíku, to by byl pro jehličnany doslova ortel smrti.

Sníh musíte vždy setřást

Zasněžená zahrada a koneckonců i jehličnany mají sice svoje kouzlo, ale po praktické stránce to až tak zábavné není. Jakmile tedy napadne sníh, ve větším množství, a je-li navíc mokrý a těžký, vždy ho musíte z větví jehličnanů setřást. Jinak opět dojde k rozklesnutí větví nebo ke zlomení větve. Sníh musíte setřást i z větších keřů na zahradě, kde hrozí trvalé poničení keře, týká se to hlavně rododendronů a dalších stálezelených dřevin.

Jak se sází jehličnany

Budete-li vysazovat nový jehličnan na zahradu, vždy je dobré, pokud vysadíte více kusů k sobě. Tedy, je-li to možné a jedná-li se spíše o větší druhy. Jehličnany vysazené jako solitéry totiž v zimě trpí mnohem více nežli jehličnany v malé skupince. Ve skupině si totiž dřeviny vytvoří určité mikroklima, díky kterému lépe odolávají nepřízni počasí.

Jak zalévat jehličnany v zimě

Ačkoliv se to stále opakuje, pořád je řada pěstitelů, kteří na to nedbají a jehličnany i stálezelené rostliny na svých zahradách nechají v zimě napospas osudu. Závlaha jehličnanů v zimě je velmi důležitá a rozhoduje o tom, jak bude jehličnan prosperovat i v příštím roce. A jelikož jehličnany a stálezelené dřeviny na zimu neopadávají, probíhá u nich stále fotosyntéza, díky které získávají energii. Aby fotosyntéza probíhala, je potřeba kromě slunečního záření také voda a tu musíte dodat vy, tedy pokud nemrzne a není sněhová pokrývka. Myslete tedy na to, že i v zimě vaše jehličnany a třeba i rododendrony či bobkovišně potřebují vaši péči.

Nezapomeňte na jehličnany v nádobách

Nejen váš nový vánoční stromeček, ale všechny jehličnany, které pěstujete v nádobách, vyžadují rovněž vaši pozornost a péči a možná větší, než druhy rostoucí ve volné půdě. Nádoby je třeba nejprve ochránit před zimou, aby stromkům nenamrzaly kořeny. Nejčastěji se obalí bublinkovou fólií či textilií a nádoba se postaví třeba na polystyrenovou či dřevěnou desku. Závlahu jehličnany v nádobě potřebují také a platí zde stejná pravidla, jako u těch v zahradě. Zaléváme i v zimě, jakmile není mráz a není sněhová pokrývka. Zemina v nádobě totiž proschne mnohem rychleji, než ve volné půdě.

O autorce:

Vystudovala Zahradní inženýrství na České zemědělské univerzitě v Praze a již přes 20 let působí jako zahradní architektka. Její koníček se zároveň stal i její profesí, založila úspěšnou, realizační firmu, která svým zákazníkům ukazuje, že krásnou a udržovanou zahradu může mít každý, stačí jen vědět, jak na to. Své odborné znalosti a zkušenosti sdílí také na sociálních sítích a těší ji zájem fanoušků o rostliny a přírodu kolem nás. Zahradnímu oboru propadla natolik, že jej řadu let vyučovala na středních školách a vychovala tak několik generací mladých a perspektivních zahradníků.

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada