KVÍZ: Jak dobře znáte běžné stálezelené keře a jehličnany našich zahrad: potrénujte své mozkové závity a zjistěte, jak jste na tom

Jehličnany a stálezelené keře jsou v zahradě dobrou volbou, ale…

Jak jehličnany, tak stálezelené keře se těší velké oblibě mezi pěstiteli a to zejména pro to, že mají řadu nesporných výhod. Tou největší je asi to, že neopadávají a díky tomu nemusíte řešit, co se spadaným listím, které nás může pěkně potrápit. Jehlice u jehličnanů sice také padají, nicméně je to stejné, jako se nám, lidem, obměňují vlasy. Tedy, pokud není jehličnan napaden nějakou chorobou či škůdcem, to pak jehlice shodí velmi rychle a to už běžné není. Další výhodu u jehličnanů i stálezelených keřů je fakt, že o ně nemusíte nijak zvlášť pečovat, pomineme-li závlahu, přihnojování a případný řez a jsou pěkné během celého roku. Ale aby jehličnany i stálezelené keře plnily svoji funkci, neměly by být na zahradě v převaze, vždy by měly pouze doplňovat listnaté stromy a keře. Pokud totiž všechny karty vsadíte pouze na tyto druhy dřevin, bude vaše zahrada brzy fádní, bez barvy a brzy vás přestane bavit. A to nesmíte dopustit.

Stálezelené keře a jehličnany vyžadují trochu jinou péči, než listnáče: pozor na jejich závlahu

Málokdo si uvědomí fakt, že tato skupina dřevin neshazuje listy, tedy kromě modřínu, a tím pádem u nich probíhá fotosyntéza, tedy výroba energie pro život dřeviny, i v zimě. Listnaté stromy a keře tento fakt vyřešily tím, že shodí list a celý jedinec je ve vegetačním klidu, u jehličnanů ale žádný klid neexistuje. Zde vše probíhá neustále po celý rok. Pro to, aby fotosyntéza probíhala a dřevina si dokázala vytvořit dostatek energie, potřebuje vodu. A to je právě kámen úrazu, kdy se lidé na jaře diví, že jim jehličnan zmrznul, ale on uschnul. Z toho vyplývá, že jehličnany a stálezelené keře, musíte zalévat i přes zimu, kdy nemrzne a není sněhová pokrývka. Jinak vám uschne a na jaře budete kupovat nový.

Pozor při výsadbě: jehličnany vám tohle neodpustí

Oproti listnatým dřevinám je právě u jehličnanů, při výsadbě, velký rozdíl. Jehličnany totiž musíte vždy vysazovat s kořenovým balem, a to i když je přesazujete v rámci zahrady, jinak je velké riziko, že jehličnan nepřežije. V zahradnictví je zakoupíte buď v kontejnerech, kde je asi vše jasné, nebo jsou kořeny zabalené do juty či nějaké pytloviny, která se v půdě rozloží. Občas bývají na balech dráty, které to celé drží pohromadě. Tyto dráty na balu nikdy nesmíte odstraňovat, ale pouze je na několika místech přestřihněte. Jedná se totiž o speciální dráty, které se časem rozloží a které drží celý bal. Do výsadbové jámy tedy kromě lepšího substrátu či kompostu a hnojiva dáte celý bal, i s jutou a dráty. U stálezelených keřů je to snazší, ty jsou vždy prodávány v kontejnerech.

Nejčastěji pěstované jehličnany a stálezelené keře ukryté v kvízu

V našem kvízu jsme pro vás připravili 10 druhů jehličnanů a stálezelených keřů, které se v našich zahradách vyskytují nejčastěji. A pokud nemáte zahradu, tak se rozhlédněte a mrkněte k sousedovi. Vždy je správná jen jedna odpověď a na konci kvízu se dozvíte, jak na tom opravdu s jejich znalostí jste. A pokud to úplně dobře nedopadne, tak hlavu vzhůru, projděte si pár článků na našem webu a příště to dáte!

O autorce:

Vystudovala Zahradní inženýrství na České zemědělské univerzitě v Praze a již přes 20 let působí jako zahradní architektka. Její koníček se zároveň stal i její profesí, založila úspěšnou, realizační firmu, která svým zákazníkům ukazuje, že krásnou a udržovanou zahradu může mít každý, stačí jen vědět, jak na to. Své odborné znalosti a zkušenosti sdílí také na sociálních sítích a těší ji zájem fanoušků o rostliny a přírodu kolem nás. Zahradnímu oboru propadla natolik, že jej řadu let vyučovala na středních školách a vychovala tak několik generací mladých a perspektivních zahradníků.

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada