Co mučenka potřebuje k tomu, aby byla zdravá a krásně kvetla: dejte jí co potřebuje a užijte si její nevšední květy naplno

Mučenka neboli Passiflora je oblíbená, ovíjivá rostlina s nápadnými květy, které jsou dle druhu barvy krémově bílé, bělomodré či světle fialové. Mučenky kvetou od března do září a mohou dorůst do výšky 2 až 3 metrů. Často jsou mučenky pěstovány vytvarované do oblouků, do kterých je lze tvarovat především za mlada. Květy se objevují na mladých výhoncích, a proto vyžaduje i pravidelný řez, většinou na jaře. Dobře se jim daří také v zimních zahradách a na letních terasách.

Jak pěstovat mučenku v bytě: není to úplně běžná pokojová rostlina

Zálivka se provádí jen když je povrch substrátu suchý, což vyzkoušejte prstem a pokud je suchý, zalijte rostlinu dostatečně. Nikdy ale nenechávejte přebytečnou vodu v podmisce, docházelo by totiž k zahnívání kořenů a rostlina by brzy uhynula. Přebytečnou vodu tedy vylévejte zhruba po 30 minutách od závlahy, za tu dobu si rostlina vezme tolik vody, kolik opravdu potřebuje. Na jaře a v létě aplikujte dlouhodobě působící hnojivo. Před nebo po přezimování všechny výhony zkraťte na 50 cm. Teplota v bytě, kde chcete mučenku pěstovat, se liší dle ročního období, od jara do podzimu je ideální teplota 18 až 24 °C a dostatek světla. Je dobré ji umístit třeba na parapet orientovaný na jih, ale v létě ji musíte v poledních hodinách zastínit. To, zda rostlina vyžaduje slunečný parapet zjistíte na etiketě se symbolem slunce, která bývá umístěna na květináči, ve kterém vám ji obchodník prodá. Při nedostatku světla sice mučenka poroste, ale pokvete velmi málo nebo vůbec. Na jaře se mučenka přesazuje do květináče, který ale nesmí být moc větší a znovu se postaví na teplé a světlé stanoviště.

V zimě je situace s nároky úplně jiná: dopřejte jí klid

Tou největší chybou, kterou pěstitelé v případě mučenky dělají je, že se o ni starají stejně i v zimě. Mučenka ale v zimě vyžaduje období klidu, kterého docílíme omezením zálivky a snížením teploty na zhruba 10 °C. Jestliže nemáte možnost zajistit mučence období chladu, pěstujte ji jako jednoletou a každé jaro si kupte novou rostlinu. V teplém bytě, kde je navíc suchý vzduch, mučenka shazuje listy a často zahyne.

O autorce:

Vystudovala Zahradní inženýrství na České zemědělské univerzitě v Praze a již přes 20 let působí jako zahradní architektka. Její koníček se zároveň stal i její profesí, založila úspěšnou, realizační firmu, která svým zákazníkům ukazuje, že krásnou a udržovanou zahradu může mít každý, stačí jen vědět, jak na to. Své odborné znalosti a zkušenosti sdílí také na sociálních sítích a těší ji zájem fanoušků o rostliny a přírodu kolem nás. Zahradnímu oboru propadla natolik, že jej řadu let vyučovala na středních školách a vychovala tak několik generací mladých a perspektivních zahradníků.

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada