Hortenzie řapíkatá se řadí mezi odolné šplhavce. Je nenáročná a pěstovat ji můžete i ve stínu

Popínavých rostlin, kterým by se dobře dařilo i ve stínu, například u severní stěny domu, není zase tak moc. Většinou se doporučuje vysazení břečťanu, ten však může po několika letech zcela ovládnout prostor, do kterého byl vysazen a jen tak se jeho odolných kořenů a šlahounů nezbavíte. Naproti tomu hortenzie řapíkatá roste mnohem pomaleji, nijak neobtěžuje okolní vegetaci a navrch i nádherně kvete. Jen musíte počítat s tím, že nejkrásnější květy bude mít hortenzie řapíkatá vysazená v polostínu. Čím tmavší kout pro ni zvolíte, tím méně květů se dočkáte. Ale nemusíte se bát, úplně bez květů určitě nezůstane.

Hortenzie řapíkatá či hortenzie pnoucí (Hydrangea petiolaris)

Popínavá hortenzie pochází z východní Asie, z japonských, tchajwanských a korejských lesů, a podobné podmínky má ráda i při pěstování v našich končinách. Nejlépe se jí daří v polostínu bez poledního úpalu nebo ve světlém stínu. Má ráda hodně světla, ale ne přímé sluneční paprsky. V úplném stínu má rostlina většinou méně květů, ale zato se květy na hortenzii déle udrží ve skvělé kondici. Na slunci květy hortenzie řapíkaté velmi rychle opadávají.

Hortenzie řapíkatá nejlépe prosperuje ve vlhké, ale dobře propustné humózní půdě s kyselejším pH a vyžaduje také ochranu před větrem.

Bílá květenství hortenzie řapíkaté připomínají závoj nevěsty

Tento druh hortenzie vykvétá pouze bílou, či spíše jemně krémovou barvou. Květenství bývají plochá, široká až 20 cm. Uprostřed květenství se nachází velké množství drobných, fertilních (plodných) květů o velikosti asi 1-2 mm, na okrajích pak vykvétají mnohem nápadnější sterilní (neplodné) květy, veliké 2,5-4,5 cm.

Jak pečovat o hortenzii řapíkatou

Pro tento druh hortenzie zvolte umístění u stěny domu, u plotu pod vzrostlými korunami stromů nebo u starého stromu, po jehož kmeni se hortenzie řapíkatá bude v dalších letech pnout. Musíte počítat s tím, že opora bude muset udržet poměrně vysokou váhu, hortenzie dorůstá do výšky 10-15 m. K opoře se popínavá hortenzie přichycuje sama, příčepivými kořeny, ale mladé rostliny někdy vyžadují dřevěnou mříž, především na hladkých stěnách domů. Někdy trvá i několik let, než se hortenzie samy přichytí.

Při výsadbě dbejte na to, aby byla rostlina vysazena stejně hluboko, jako v původním květináči a kolem čerstvě vysazené hortenzie řapíkaté rozložte menší vrstvu mulče. Hortenzie řapíkatá nevyžaduje přihnojování, které by zbytečně jen podporovalo růst listů na úkor kvetení. Ačkoliv je hortenzie řapíkatá mrazuvzdorná až do -34 °C, mladé rostliny, asi 2 roky po vysazení, chraňte na zimu vrstvou chvojí.

Hortenzie řapíkatá řez nevyžaduje

Popínavá hortenzie roste v prvních letech velmi pomalu a řez zpravidla nepotřebuje. V pozdějších letech můžete pouze zastřihávat výhony, které začnou překážet, tedy porostou přes okna či dveře. Střih hortenzie provádějte nejlépe na podzim nebo na jaře.

 

Zdroj: https://www.nasezahrada.com/popinava-hortenzie-navod-na-jeji-pestovani/, https://chalupari-zahradkari.cz/okrasna-zahrada/hortenzie-rapikata-pestovani/; https://www.modernizahrada.com/popinave-hortenzie/