Zbytečné chyby, které dělají nejen začátečníci při pěstování hortenzií. Čeho se vyvarovat, abyste se zbytečně nepřipravili o květy

Hortenzie velkolistá (Hydrangea macrophylla), která pochází z horských lesů Japonska, láká svými kouzelnými květy nejednoho pěstitele. Polokulovitá květenství se na keřích objevují v průběhu července, ale někdy se nám zkrátka nedaří a hortenzie nekvetou. Co dělat a nedělat, abychom se nádherných bílých, modrých, růžových nebo červených květenství dočkali?

1. Kam umístit hortenzie: ve stínu se jim nedaří

Dlouhodobě se mezi zahrádkáři traduje, že hortenziím vyhovuje umístění ve stínu. Nevyhovuje. Vlastně tak trochu napůl. Hortenzie milují paprsky vycházejícího slunce po ránu, ale nejlépe bloudivý stín odpoledne. Spalující podvečerní sluneční záření by mohlo popálit listy i květy. Na slunce jsou choulostivé především bíle kvetoucí kultivary, u kterých hrozí vlivem sálajícího slunce hnědnutí květů. V celodenním stínu však nebudou nikdy dobře kvést. Co si z toho vybrat? Hortenzie vysazujte nejlépe k východní stěně domu. Většina hortenzií také bývá choulostivá na průvan. Proto hortenzie vysazujte do míst, chráněných před větrem, a také mrazem, který dokáže hortenzie pěkně poničit.

2. Pozor na konkurenční vysoké stromy: přidejte vodu i hnojivo

Na první pohled by místo pod vysokým stromem, který svou korunou nabídne hortenzii přistínění v poledním slunci, mohlo vypadat jako ideální, ale pozor. Vysoké stromy mají velkou spotřebu živin i vody, a ty pak chybí hortenziím. Pokud tedy hodláte hortenzie pod koruny stromů vysadit, pak budete muset rostlinám častěji pomáhat zálivkou i přihnojováním, jinak se květů nedočkáte.

3. Jak se zalévá hortenzie: všeho moc škodí, i vody

Hortenzie samozřejmě vodu potřebují, ale v přemokřené půdě se jim dařit nebude. Hortenzie nesnáší mokré kořeny, a především v kombinaci se stinným umístěním je to kombinace přímo smrtelná. Preferují proto dobře odvodněnou, ale vlhčí a mírně kyselou půdu, bohatou na živiny. Nemají rády vápník a tvrdou vodu. Hortenzie proto zalévejte nejlépe dešťovou vodou a můžete do ní občas přidat i maličko octa. Půdu pro pěstování hortenzií můžete míchat s rašelinou. V nabídce zahradních center najdete i speciální substráty pro pěstování hortenzií.

4. Jak často hnojit hortenzie: s hnojivem se to nesmí přehánět

Pokud přeženete hnojení, tedy především obsah dusíku v půdě, dočkáte se bujných, velkých a krásně zelených listů, ale ne květů. Hortenzie vyžadují přihnojení brzy na jaře, a pak v polovině července.

5. Kdy a jak se stříhají hortenzie: špatně načasovaný střih je připraví o květy

Přestože suché větve hortenziím moc nesluší, odolejte pokušení a do jejich střihu se vrhněte až pozdě na jaře, klidně až na konci května nebo v polovině června, až bude jisté, které výhony už neobrazí. Podzimním střihem byste se mohli zbytečně připravit o květy v následujícím roce, protože hortenzie nasazují na podzim květní pupeny.

Pokud přerostlý keř hortenzie potřebuje hlubší řez, pak vyčkejte na dobu těsně po odkvětu.

Zdroj: ireceptar.cz; ceskestavby.cz

 

 

 

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada