Nejkrásnější druhy hortenzií, které zřejmě neznáte: Rostou ve stínu i na slunci. Zasaďte si třeba hortenzii drsnou a těšte se z jejích květů

Hortenzie (Hydrangea sp.) jsou oblíbené keře, mezi nimiž najdeme druhy a odrůdy zcela otužilé, na péči nenáročné, které nás doslova odzbrojí svými krásnými a velkými květy. Většina pěstitelů se ale, bohužel, zbytečně omezuje na dva až tři druhy, přitom hortenzie toho může nabídnout mnohem více.

Hortenzie, která roste perfektně i na slunci, nevyžaduje rašelinu a její květy mění barvu

Oblíbenou skupinou hortenzií vytvářejících kompaktní husté keře s obrovskými, pevnými květy, které v průběhu kvetení často mění barvu, jsou hortenzie latnaté (Hydrangea paniculata). Tato hortenzie kvete na nových (letošních) výhonech a nevyžaduje kyselé pH půdy. Hortenzie latnatá je mrazuvzdorná a snáší přísušky, ačkoliv vlhčí půdy má raději. Velmi krásný je kultivar ´Grandiflora´, který mění bílou barvu květů na růžovou. Za zmínku stojí také kultivar ´Vanille-Fraise´, jejíž květenství přechází ze světlé do malinové barvy, která postupně získává na sytosti, až připomínají kopec lákavé zmrzliny.

Hortenzie stromečkovitá kvete v době, kdy většina dřevin již odkvetla

Druh pocházející ze Severní Ameriky se nazývá hortenzie stromečkovitá (Hydrangea arborescens), je plně mrazuvzdorná, nenáročná a tvoří velké, kulovité květenství na pevných stoncích. Barva květů je bílá a růžová a svými květy vás potěší od července do září. Bohužel, tento druh hortenzie nemá modrou barvu květů, těch se dočkáme u jiného, podobného druhu. Velmi krásný je kultivar ´Annabelle´, který má květy nejprve zelenkavé, po plném rozvinutí bělostné.

Atraktivní květenství i listy: hortenzie drsná je doslova multifunkční

Další z nenáročných, otužilých zástupců rodu je hortenzie drsná (Hydrangea aspera). Mráz jí nevadí, vyžaduje však polostín a propustnou, humózní půdu. Dorůstá do výšky až 4m, má velké květy v barvě růžové i modré a kvete od července do září. Její květ je zajímavý tím, že je tvořen květy sterilními (větší, na okraji) a fertilními, kterých je více. Právě fertilní květy milují motýli,včely a čmeláci, protože pouze tyto květy hortenzií jim poskytují dostatek nektaru. Nejkrásnější kultivar tohoto druhu je ´Sargentiana´.

Barvu mění dle pH půdy: hortenzie pilovitá je samé překvapení

Hortenzie pilovitá (Hydrangea serrata) je rovněž velmi odolný druh, který kvete modře, fialově či růžově v závislosti na odrůdě a hlavně pH půdy. Roste na slunci i v polostínu a zajímavý je její kultivar ´Bluebird´, který dorůstá maximálně do výšky 1,5m, kvete do konce září a pak keř zdobí dočervena se barvící listy.

Hortenzie dubolistá je méně známý a zcela nedoceněný druh

Podle listů byste hortenzii dubolistou (Hydrangea quercifolia) poznali těžko, odlišná je i tvarem svého květenství. Nicméně je také velmi krásná, nenáročná a především kultivar ´Snow Flake´ s bělostnými, plnými květy rozhodně stojí za to, mít jej na své zahradě.

Nejznámější druh hortenzie s legendární modrou barvou květů

Hortenzie velkolistá (Hydrangea macrophylla) je asi tím nejznámějším druhem, který se na zahradách objevuje. Kvete od července do října a kromě běžných barev existují kultivary s nebesky modrou barvou. Zbarvení květů však závisí na pH půdy, jakmile totiž jeho hodnota přesáhne 5, z modrých květů se stane barva růžová. U tohoto druhu je nutná zimní ochrana, jsou totiž choulostivější a vyžadují zimní kryt z chvojí či juty. Kultivar ´Lanarth White´ dorůstá do příjemné výšky 1,5m a zahradu bude zdobit a hmyz sytit až do konce září.

O autorce:

Vystudovala Zahradní inženýrství na České zemědělské univerzitě v Praze a již 20 let působí jako zahradní architektka. Její koníček se zároveň stal i její profesí, založila úspěšnou, realizační firmu, která svým zákazníkům ukazuje, že krásnou a udržovanou zahradu může mít každý, stačí jen vědět, jak na to. Své odborné znalosti a zkušenosti sdílí také na sociálních sítích a těší ji zájem fanoušků o rostliny a přírodu kolem nás. Zahradnímu oboru propadla natolik, že jej řadu let vyučovala na středních školách a vychovala tak několik generací mladých a perspektivních zahradníků.

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada