Co vysadit do živého plotu

Plot z živých dřevin by měl samozřejmě pěkně vypadat. Kromě okrasné role má ale i další úkoly odděluje zahradu od okolí, může ji i rozčleňovat, chrání vaše soukromí, snižuje hlučnost, prašnost a zlepšuje na zahradě mikroklima vyšší vzdušnou vlhkostí. Které dřeviny ale všechny tyto funce zastanou? Zeptali jsem se Markéty Mlejnkové, zahradní architektky Atelieru Flera.

Jaký keř zvolit pro rychle rostoucí živý plot v polostínu?

Možností pro tvarovaný živý plot je několik. Nejčastěji se používá habr, vhodný je ale i třeba ptačí zob, kultivar ’Atrovirens’, který je polostálezelený. Ve vyšších nadmořských výškách (zhruba od 450 metrů nad mořem) je možné použít i buk. Šířka plotu při takovéto výšce je přibližně 1 metr.

Jsou tyto dřeviny vhodné do zahrady v přírodním stylu?

Pokud chcete přírodní zahradu a máte dostatek prostoru, volila bych spíš volně rostoucí živý plot, který se nebude tvarovat. Keře je v takovém případě možné nakombinovat a vysázet je po skupinkách (v lichém počtu). Plot je možné kombinovat například z druhů, jako je tavola, ptačí zob, meruzalka, některé druhy šeříků nebo kalina vonná. Je ale nutné počítat s tím, že takový živý plot vám zabere šířku přibližně 3 metry.

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada