Písčitá půda má své výhody: Pěstujte trvalky, kterým bude lehká a propustná půda vyhovovat

Písčitá půda jako příležitost a výzva: Objevte krásu suchomilných trvalek

Moderní zahradní přístupy v posledních letech stále častěji využívají principy přírodních zahrad, v nichž rostliny rostou v podmínkách, které se co nejvíce podobají prostředí v místě jejich přirozeného výskytu. I suchá písčitá půda tak může být základem pro vytvoření udržitelné a vizuálně působivé zahrady, která nebude vyžadovat přehnaně intenzivní péči a zálivku. Namísto boje s přírodními podmínkami je lepší takové podmínky přijmout, a naopak je využít ve svůj prospěch, vlastně spíše ve prospěch rostlin. Správně vybrané trvalky vytvoří v písčité půdě působivé kompozice, zahrada bude krásná od jara do zimy a dlouhotrvající období sucha přežije bez větší újmy.

Jaké rostliny vybrat do zahrady dle typu půdy: ušetříte spoustu peněz i námahy

www.nkz.cz

Zahrada s písčitou půdou má své výhody

  • Na jaře se písčitá půda rychle prohřívá a probouzí k novému životu.
  • Sypká, písčitá půda je dobře provzdušněná a rostliny v ní vytváří hluboký kořenový systém, který jim umožní čerpat vláhu z velké hloubky. Rostliny tak budou dostatečně připravené na letní období sucha a váš účet za spotřebu vody nebude tak vysoký. Zahrady s písčitou půdou proto vykazují vysokou odolnost vůči klimatickým změnám.
  • V písčitých půdách se hůře daří plevelům, proto taková zahrada vyžaduje menší údržbu.
  • Ani slimáci se na písčité půdy zrovna nehrnou, což je možno považovat za velmi významnou výhodu zahrad s písčitou půdou.

Jak vylepšit jílovitou půdu: 3 odolné trvalky, které zvládnou extrémní podmínky v těžké půdě

www.nkz.cz

Proč trvalky v písčité půdě méně zalévat? 

Častá zálivka trvalek může být paradoxně kontraproduktivní. Rostliny navyklé na pravidelný přísun vody ze zálivky často nevytvářejí hluboký kořenový systém a stávají se závislými na umělém zavlažování. Pokud však rostliny jen občasným zavlažováním přinutíte sáhnout si pro vodu hlouběji, stanou se odolnějšími vůči období sucha. Povrch písčité půdy můžete mulčovat štěrkem nebo drcenou kůrou pro snížení odpařování vody.

Jak poznáte, že půda na zahradě je bez živin, zhutněná nebo obsahuje moc vápníku? Prohlédněte si plevele, leccos vám o ní prozradí

www.nkz.cz

Ideální rostliny pro písčitou půdu 

Písčité půdy jsou vhodné pro pěstování všech středomořských a stepních trvalek, které v posledních letech prožívají v zahradní architektuře velký boom. Mezi osvědčené druhy patří levandule, šalvěj, rozchodník i netřesk. Tyto rostliny vytvářejí atraktivní stříbřité nebo šedozelené listy, které odrážejí sluneční paprsky a minimalizují odpařování vody. Z vyšších trvalek můžete zvolit třapatkovku, řebříček, bělotrn, mavuň, perovskii, chrastavec nebo šantuZvláštní pozornost si zaslouží okrasné trávy jako kostřava sivá nebo dochan vlnatý. Tyto trávy vytvářejí působivé struktury a pohyb v zahradě, přičemž jsou mimořádně odolné vůči suchu.

Perovskie lebedolistá neboli šalvěj Yangova: suchomilná trvalka vykvétá v barvě levandule a krásně voní

www.nkz.cz

Čím hnojit a jak zúrodnit písčité půdy?

Písčité půdy vykazují poměrně dost výhod, ale je nutné přizpůsobit takové půdě složení rostlin na zahradě. Na druhou stranu se v písčité půdě udrží jen málo živin, proto při pěstování náročnějších rostlin je nutné aplikovat hnojiva, která se v propustné půdě udrží. Pro hnojení písčitých půd se využívají minerální hnojiva, která se nevyplaví první zálivkou a živiny se z nich uvolňují postupně.

Na písčitých půdách také výborně funguje zelené hnojení, co zvýší podíl organické hmoty v půdě, stejně tak jako aplikace dobře vyzrálého kompostu nebo uleželého hnoje. Je však důležité, přidávat tato hnojiva pomalu a postupně, protože písčitá půda obsahuje jen málo mikroorganismů schopných rozkládat organickou hmotu.

Zajistěte si květy mavuní na celé léto. Mění barvu, lákají motýly i dlouhozobky

www.nkz.cz

Písčité půdy jsou vhodné pro pěstování všech středomořských a stepních trvalek
Video tipy pro spokojenou zahradu od redakce Naše krásná zahrada