Šanty pro co nejdelší kvetení: všechny jsou nenáročné, kvetou výjimečně dlouho a opakovaně

Šanty (lat. Nepeta) patří mezi vytrvalé hluchavkovité rostliny, stejně jako levandule, se kterými si je někdy lidé pletou. K jejich přednostem patří dlouhá doba květu a nenáročnost. Mají rády plně osluněná místa s propustnou hlinitopísčitou půdou, klidně i sušší, protože sucho zvládají šanty na výbornou. Co naopak nemají rády je přemokření. 

Místo pro šanty vybírejte podle velikosti jejich listů 

Uvedené podmínky platí pro všechny šanty, zejména ty s menšími listy. Počítejte však s tím, že vysoké šanty s většími listy, které také milují slunce, ale přímý úpal a dlouhodobé sucho nezvládají. 

Dobré je také vědět, že šantám více vyhovují chudé půdy. V půdách bohatých na živiny se trsy šant více rozklesávají, a rostliny pak spíše polehávají.  

Šanty kvetou dlouho a opakovaně. Stačí je zastřihnout

Vysoce ceněnou vlastností šant je ochota dlouho a opakovaně kvést. Květy šant vyrůstají na stoncích rostlin v lichopřeslenech uspořádaných do nerozvětvených lichoklasů. Nejčastěji mají modrofialovou barvu, ale setkat se můžete i s bílými nebo narůžovělými květy (podle odrůdy). Pro včely, čmeláky, motýly a další hmyz jsou květy šanty výborným zdrojem nektaru, a to až do podzimu. Šanty totiž kvetou opravdu dlouho (několik měsíců). 

Kvést mohou šanty navíc opakovaně, protože odstraňováním odkvetlých květenství se podpoří tvorba nových květních výhonů. Rostliny také můžete po odkvětu radikálně zastřihnout na výšku 10 cm. Uvidíte, že brzy obrazí a znovu rozkvetou. 

Šanta kočičí (Nepeta cataria)
Info ikona

Kočky prý mají rády jen samy sebe. Není to pravda. Přinejmenším mají rády ještě šantu. 

Šanty vysazujte na záhony ve vícero kusech, lépe vyniknou

Šanty můžete sázet jednotlivě, ale lépe vyniknou vysazené ve vícero kusech, stačí tři rostliny. Pokud by vám šlo o osázení větší plochy sázejte 5 až 7 rostlin na m2. Kromě smíšených trvalkových záhonů se šanty s oblibou používají k olemování cest (často je tak můžete vidět v parcích), do podrostu (např. pod růže na kmínku), nižší druhy někdy rostou ve skalkách a oblíbené jsou šanty i v přírodních zahradách. Vyšší druhy šant dobře doplní např. pivoňky, kopretiny, třapatkovky nebo denivky. 

Vybírejte šanty různé výšky, olistění i barvy květů

Nejznámější šantou je necelý metr vysoká šanta kočičí (Nepeta cataria), která je oblíbená zejména u koček (někdy se označuje jako kočičí kokain). Může za to látka zvaná nepetalakton. Kočka se díky ní dostává do opojné nálady, o rostlinu se otírá, lehá si do ní nebo ji okusuje. Tento stav může trvat i 20 minut. Pak nastává útlum a omámená kočka na necelou hodinu usíná. Na třetinu koček ale šanta vůbec nezabírá, a to včetně malých koťat. 

Častěji se však v zahradách setkáte s nižší šantou hroznovitou (N. racemosa) nebo s jejími kříženci (N. x faassenii, někdy se nazývá šanta zkřížená). K naopak vyšším patří metrová šanta velkokvětá (N. grandiflora), šanta sibiřská (N. sibirica) se zcela specifickou vůní a šanta kubánská (N. cubanica). Výrazným olistěním se na podzim pyšní N. subsessilis, N. nervosa, šanta lesostepní nebo také nahá (N. nuda) a N. manchuriensis. Světle žlutě zbarvenými květy se vyznačuje N. govaniana

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada