Třapatkovka: krásná, léčivá a dlouhověká trvalka našich babiček, která nesmí chybět na žádné zahradě, ani na té vaší

Základní druh Echinacea purpurea je považován za přírodní antibiotikum, které dokáže ničit viry a bakterie v organismu. Její léčivé účinky můžete vyzkoušet prostřednictvím bylinných kapek, čajů nebo bonbónů. My se ale zaměříme na třapatkovku jako oblíbenou trvalku, kterou rozhodně musíte mít na svých zahradách. Můžeme se také setkat s lidovými názvy jako je rudbekie nebo červená slunečnice, nicméně správný název je echinacea neboli třapatkovka.

S jakými rostlinami třapatkovku vysadit

Třapatkovky dobře vynikají se suchomilnými trvalkami a travinami, které kvetou v létě stejně jako ona. Její výška neumožňuje rozvoj plevelů, dobře se zapojuje a k okolí nejsou agresivní. Velmi krásné spojení je s kopretinami, šalvějí hajní, šantou či rozrazilem. Později pak navazují zápleváky, rozchodníky a rané astry. Při výběru vhodných druhů travin zvolte druhy, které budou mít optimálně výšku kolem jednoho metru.

Třapatkovky oživí každou zahradu: lákají motýly, čmeláky i ptactvo

Třapatkovky kvetou celé léto až do podzimu, přičemž středové tyčinky schovávají nektar tolik vyhledávaný motýly a čmeláky. Budete-li pravidelně odstraňovat odkvetlé květy, výrazně prodloužíte dobu kvetení. Stonky jsou velice pevné a odolávají nárazovým dešťům i větru.
Na zimu zatahují do půdy a stonek nese krásné ježaté semeníky, přičemž semínka zase lákají drobné ptactvo, například sýkory.

Jak pěstovat třapatkovku? Potřebuje hlavně slunce

Ačkoliv je třapatkovka velmi nenáročná, jediným jejím nárokem je její umístění na slunce, pokud ji totiž vysadíte do polostínu, třeba někam pod stromy, špatně pokvete a nebude vám dělat žádnou velkou radost. Třapatkovky si můžete namnožit na jaře, dělením trsů. Chorobami moc netrpí, spíše výjimečně ji trápí houbové vadnutí a skvrnitost listů. Pozor si dejte brzy na jaře na slimáky, třapatkovka  raší později, než ostatní trvalky, kdy už jsou i tito nevítaní plži v ničivé síle. Mrazuvzdorná je do min. -34°C.

Pozor na zálivku a kyselé půdy

Z hlediska půdy náročná není, postačí jí běžná zahradní půda s občasnou zálivkou. Třapatkovka poroste téměř v jakékoli nepodmáčené zemi na plném slunci, pouze nesnáší příliš kyselou půdu. Některé kultivary nesnáší vlhko a rostou lépe v chudých, písčitých půdách.

Veškeré nástrahy zahrady ale třapatkovka perfektně zvládne a vy se pak budete těšit z jejich úžasných květů.

O autorce:

Vystudovala Zahradní inženýrství na České zemědělské univerzitě v Praze a již 20 let působí jako zahradní architektka. Její koníček se zároveň stal i její profesí, založila úspěšnou, realizační firmu, která svým zákazníkům ukazuje, že krásnou a udržovanou zahradu může mít každý, stačí jen vědět, jak na to. Své odborné znalosti a zkušenosti sdílí také na sociálních sítích a těší ji zájem fanoušků o rostliny a přírodu kolem nás. Zahradnímu oboru propadla natolik, že jej řadu let vyučovala na středních školách a vychovala tak několik generací mladých a perspektivních zahradníků.

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada